Držíme krok s Národním muzeem

28.03.2013 | Národní muzeum už rok spolupracuje na projektu Operačního programu Praha – Adaptabilita s názvem Držíme krok: podpora žáků se zdravotním oslabením a postižením na nemocničních školách při pražských nemocnicích.


Jak se vařilo a jedlo za monarchie III. díl - náhražky

22.03.2013 | V období hladomorů v důsledku neúrody či válek se naši předkové uchylovali ke konzumaci řady náhražkových surovin a plodin. Nedostatek základních potravin je vedl k hledání alternativních zdrojů potravy a jejich vynalézavost byla v tomto směru ohromná.


Sportsmeni v zemích českých

19.03.2013 | Nahlédněte s námi do fascinujících začátků rozvoje sportu v našich zemích. Do doby, kdy se dnes známé sporty pomalu rodily na zadních dvorcích nadšenců, kteří rozvoji sportu neváhali věnovat všechen svůj volný čas, řemeslnou zručnost a vlastní finance. Přenesme se na chvíli do století sportovníků neboli sportsmenů, jak byli tehdy nazýváni.


Nejstarší panoptikum v Čechách

07.03.2013 | V roce 1967 se do národopisných sbírek Národního muzea dostaly fragmenty panoptika po Eduardu a Marii Stejskalových. Fragmenty představovaly voskové hlavy trpících nebo zemřelých žen anebo hlavy historických postav, římských vojáků, vyřezanou ježibabu nebo umírajícího Krista na kříži, který se hýbal na důkaz muk, která snášel.


Trofejní hlavy amazonského kmene Jívaro

05.03.2013 | Ve stálé expozici Náprstkova muzea věnované kultuře původních obyvatel Ameriky visí dva němí svědkové z našeho úhlu pohledu "barbarského" zvyku – pořizovat si válečné trofeje v podobě zmenšených hlav zabitých nepřátel.


Jak se vařilo a jedlo za monarchie II. díl - chléb

13.02.2013 | Kolem chleba se v poslední době rozpoutala doslova mediální vřava. Na internetu lze najít seznamku, kde si mezi sebou neznámí lidé vyměňují kvásek. Na facebooku vznikla chlebová poradna. Zdá se, že existují lidé, kteří se už nespokojí s božím darem vyrobeným z pochybných surovin s přídavky konzervantů. Kvalitní chléb se stal žhavým tématem současnosti.


Mezi fotografiemi předků byl objeven i slavný režisér

23.01.2013 | Národní muzeum vyzvalo veřejnost k mimořádné sběrové akci rodinných fotografií z přelomu 19. a 20. století pro výstavu Člověk ve fotografii. Mezi nimi se objevila i fotografie Karla Lamače, prvorepublikového "dvorního" režiséra herce Vlasty Buriana. Zájem o akci byl obrovský – během jednoho dne se podařilo shromáždit víc než 500 fotografií!


Nemoci a zdraví dětí za monarchie

22.01.2013 | Výstava Dětský svět za císaře pána nabízí fascinující pohled do života dětí na sklonku monarchie. Odhaluje však i stinné stránky této doby - vysokou nemocnost a úmrtnost dětí.


Jak se připravují nové exponáty

11.01.2013 | Největší ještěr na světě a ještěr, který loví potravu v moři... pro potřeby připravované zoologické výstavy v Nové budově Národního muzea a plánované nové expozice v Historické budově Národního muzea probíhají v preparátorské dílně zoologického oddělení již nyní přípravy nových a opravy starších exponátů zvířat.


VIDEO: tvorba stop do výstavy Po stopě Karla Maye

18.12.2012 | Poznáte ze stop otištěných v půdě, jaký příběh se při jejich vzniku odehrál? Vyzkoušejte si to na výstavě Po stopě Karla Maye v Národním muzeu - Náprstkově muzeu.