11.01.2013 | Největší ještěr na světě a ještěr, který loví potravu v moři... pro potřeby připravované zoologické výstavy v Nové budově Národního muzea a plánované nové expozice v Historické budově Národního muzea probíhají v preparátorské dílně zoologického oddělení již nyní přípravy nových a opravy starších exponátů zvířat.
V tomto článku vám představíme nově vyrobené či upravené exponáty, které jsou určeny pro připravovanou zoologickou výstavu v Nové budově Národního muzea i pro nové expozice, které budou otevřeny po rekonstrukci v Historické budově Národního muzea.
V roce 2010 získalo zoologické oddělení Národního muzea ze ZOO Praha kadaver (tělo uhynulého zvířete) samce varana komodského, který do ZOO doputoval z indonéského Bogoru. Podle vyjádření zoologické zahrady uhynul tento vzácný živočich důsledkem skryté srdeční vady.
Ve volné přírodě se v současné době nalézá přibližně jen 5000 jedinců tohoto největšího žijícího ještěra. Vyskytuje se na omezeném území a patří mezi ohrožené druhy. Proto je jeho vývoz možný výhradně na zvláštní povolení indonéské vlády a přísně podléhá ustanovením CITES (úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin).
Po základním změření tělesných rozměrů (varan měřil na délku 228 cm) byla ze zvířete stažena kůže, uložena do alkoholu a ponechána pro budoucí preparaci. Ze zbytku těla byla vypreparována kostra.
V souvislosti s přípravou nové zoologické výstavy bylo pak v červnu 2012 přikročeno ke stavbě dermoplastického preparátu varana a to tzv. preparací „naměkko“.
Preparací „naměkko“ se označuje způsob, kdy se kůže zvířete navléká na model těla, tzv. pannu, která je vytvořena z materiálů jako je z dřevitá vlna, koudel, pletivo apod. Tato konstrukce je tedy poddajnější - „měkkčí“ než modely ze sádry, laminátu nebo polyuretanu.
V současné době je exponát téměř hotový, čeká se jen na poslední detail – oči, které se vyrábějí na zakázku přímo na míru.
Na připravované zoologické výstavě plánujeme vystavit i originální preparát samce galapážského leguána mořského a doplnit jej modelem samce zhotoveného podle skutečného kusu zakoupeného r. 1900 v Hamburku.
Starý model bylo nutno podrobit výrazným úpravám a to jak z důvodu poškození, tak i s ohledem na potřebu upřesnit jeho vzhled. Model zcela přesně neodpovídal skutečnosti, protože byl zhotoven v době, kdy nebylo snadné získat detailní informace o tom, jak přesně vzácná zvířata v přírodě vypadají.
Exponát byl vytvořen ze sádry, trny na hřbetě byly původně z tvrdého papíru, nyní je nově hřbetní partie vymodelována kombinací papíru a speciální modelářské hmoty. Teprve po doplnění trnitých tuberkulů na hlavě, tvorbě hřebenu na krku a dobarvení, byl leguán kompletní. Novou podobu dostal i podstavec, aby více odpovídal podmínkám přírodního prostředí. Práce, během nichž byl celý model o rozměrech 90 x 65 x 60 cm (délka x výška x šířka) demontován a opraven, trvaly pět měsíců.
Na preparaci a restaurování se podíleli Blanka Švecová, Tereza Josífková a Karel Kadeřábek ze zoologického oddělení Národního muzea.
Článek vznikl ve spolupráci se zoologickým oddělením Přírodovědeckého muzea Národního muzea.
(per)
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!