Mezi fotografiemi předků byl objeven i slavný režisér

23.01.2013 | Národní muzeum vyzvalo veřejnost k mimořádné sběrové akci rodinných fotografií z přelomu 19. a 20. století pro výstavu Člověk ve fotografii. Mezi nimi se objevila i fotografie Karla Lamače, prvorepublikového "dvorního" režiséra herce Vlasty Buriana. Zájem o akci byl obrovský – během jednoho dne se podařilo shromáždit víc než 500 fotografií!

foto: režisér Karel Lamač v dětském věku se svou rodinou

V sobotu 19. ledna 2013 přinesli účastníci sběrové akce svoje rodinné fotografie z druhé půle 19. a počátku 20. století do Nové budovy Národního muzea, kde je tým profesionálů naskenoval. Ke každé fotografii vznikl také podrobný popis. Organizátory akce zejména zajímalo, kdo byli a odkud pocházeli lidé na fotografiích a jaké byly jejich životní příběhy.  

Snímky z této akce budou brzy k vidění v rámci výstavy Člověk ve fotografii z cyklu Monarchie.  Ta je k vidění do konce června 2013 v Nové budově Národního muzea. Také budou umístěny na webový portál Národního muzea eSbírky, kde jsou volně přístupné k prohlížení.

Mezi fotografiemi se podařilo najít i známou osobnost, fotografii slavného prvorepublikového režiséra Karla Lamače v dětském věku.

foto: děti Komersovy - příklad ateliérové fotografie (foto: soukromá sbírka Danuše Jarošové)O mimořádném úspěchu akce svědčí, že se podařilo naskenovat a popsat víc než 500 fotografií! Sebrané snímky dokumentují především období let 1900 – 1918, ale najdou se mezi nimi i starší snímky.

Jedná se z větší části o ateliérové fotografie, především z Českých zemí a Vídně. Stranou nezůstávají ani žánrové fotografie – například z koupaliště anebo snímky vojáků. Ti je domů často zasílali svým rodinám a blízkým ve formě pohlednice.

Víte, jak žili vaši předkové v období rakousko-uherské monarchie? Kdo byli, odkud pocházeli a jaké bylo jejich povolání? Chcete se o podělit o svou rodinnou historii, ale nestihli jste lednovou sběrovou akci? Není třeba si zoufat.

K dispozici je stále i formulář na webových stránkách výstavního cyklu Monarchie. Jeho prostřednictvím je možné zaslat do Národního muzea naskenované fotografie společně s jejich příběhem. Nahrát fotky do formuláře je opravdu jednoduché. Pošlete své předky do Národního muzea!


Karel Lamač byl významný prvorepublikový režisér, který uspěl už v éře němého filmu, nějvětší uznání si však získal po nástupu filmu zvukového. Nejzámější je díky filmům s komikem Vlastou Burianem. Filmy jako To neznáte Hadimršku, C. a k. polní Maršálek, Ducháček to zařídí (s Martinem Fričem) jsou dodnes populární. Lamač se za svůj život podílel na více než 260 českých i zahraničních filmech.

 

(dan)