Slavná socha od Vincence Makovského zajímá restaurátory

24.10.2013 | Monumentální sousoší Nový věk, které stojí na vysokém soklu ve tvaru T před Novou budovou Národního muzea, je dílem sochaře Vincence Makovského. Socha byla původně vytvořena pro československý pavilon na světovou výstavu EXPO 1958, kde také získala Velkou cenu světové expozice v Bruselu. Sousoší je na svém místě od začátku 70. let 20. století, a proto nastal čas zjistit, v jakém se nachází stavu.


Škoda lásky, kterou jsem tobě dala …

24.10.2013 | Nejslavnější píseň 20. století složil Čech Jaromír Vejvoda. Rozšířila se do všech zemí světa a mnozí posluchači v zahraničí jistě netuší, že píseň není původem "jejich", ale že pochází z předválečného Československa. Na výstavě Století valčíku a polky, která je součástí cyklu Monarchie, si můžete píseň poslechnout v nejrůznějších jazykových mutacích.


Jak na houby? Poradí mykolog Národního muzea

21.10.2013 | Letos na podzim houby krásně rostou, to potvrdí každý více či méně ostřílený houbař. Vrchol houbařské sezony máme už sice za sebou, lesy jsou však stále plné chutných plodnic. Mykolog Národního muzea Jan Holec radí, jak "jít správně na houby", abychom si mohli vychutnat kouzlo, které sběr hub nabízí.


Nejzajímavější dotazy - nález zkamenělého giganta

18.10.2013 | Další dotaz z řad veřejnosti je skutečnou perličkou.


VIDEO: Navštivte Muzeum knihy ve Žďáru nad Sázavou

04.10.2013 | Prozkoumejte dějiny písma, knihy, knihtisku a knižní kultury českých zemích v evropských souvislostech. V expozici si můžete prohlédnout vývoj knižní kultury českých zemí, kterou dokládají unikátní knižní exponáty od středověkých rukopisů, přes staré tisky až po současnou grafiku a knižní ilustraci, včetně ukázek samizdatové a exilové literatury zapůjčené z fondů knihovny Libri prohibiti.


Nejzajímavější dotazy - černé sklo v řece

06.09.2013 | Tentokrát odhalíme záhadu zvláštních černých "minerálů", kterých je plná Berounka.


Americký klub dam a česká společnost 19. století

21.08.2013 | Americký klub dam nebyl jen motorem ženské vzdělanosti a emancipace. Jeho členky, klubistky nebo také klubní dámy (jak jim zprvu přezdíval tisk), se podílely i na rozvoji společenského života. Hromadné exkurze a výlety do okolí Prahy a po celých českých zemích se staly legendární. Společně s klubními dámami využíval podporovatel klubu Vojtěch Náprstek těchto výletů k šíření pokrokových myšlenek.


Komentované prohlídky pro Neslyšící

13.08.2013 | Národní muzeum se dlouhodobě věnuje zpřístupňování svých objektů a výstav všem zájemcům, včetně návštěvníků se speciálními potřebami. V posledních letech navázalo intenzivní spolupráci s  Českou komorou tlumočníků znakového jazyka a připravuje doprovodné programy pro Neslyšící.


Jak se vařilo a jedlo za monarchie VI. díl

02.08.2013 | V posledním dílu našeho seriálu, inspirovaném výstavou Krmě – jídlo – žrádlo, se budeme věnovat doslova "okurkovému" tématu: konzervování a uchovávání potravin. Mnohý pamětník vzpomene na zavařovací mánii, které v létě propadaly celé rodiny, ve snaze uchovat si na zimu všechny výpěstky ze zahrádky u chaty, na sběr a sušení bylin nebo hub, nebo chlazení "lahváčů" v potoce, když po ruce nebyla chladnička.


Zakladatel české paleontologické školy Antonín Frič

01.08.2013 | Antonín Frič, významný český přírodovědec, geolog a paleontolog, působil v Národním muzeu na přelomu 19. a 20. století. Stal se jeho ředitelem a zasloužil se i o získání proslulé sbírky Joachima Barranda pro paleontologické oddělení Národního muzea.