Barokní perla ukrytá v srdci Prahy

05.05.2017 | Muzeum Antonína Dvořáka sídlí v nádherném barokním letohrádku, obklopeném zahradou plnou soch. Tento barokní skvost se nachází jen pár minut pěšky od stanice I. P. Pavlova.


Jak vzpomíná na roli Rusalky Magda Vášáryová?

13.04.2017 | U příležitosti vystavení autografu partitury opery Rusalka přinášíme další rozhovor s osobností, která se při své práci setkala s tvorbou Antonína Dvořáka. Tentokrát nám na pár otázek odpověděla herečka Magda Vášáryová. Jak vzpomíná na roli Rusalky?


Antonín Dvořák byl jen človek... říká herec Hynek Čermák

06.04.2017 | Antonín Dvořák byl pozoruhodnou osobností. Hudba kterou skládal, je dodnes oblíbená doma i v zahraničí. V roce 2015 vznikl film Americké dopisy, který tohoto velikána ukazuje v trochu jiném světle. Jako člověka, který měl i svoje slabá místa. Připravili jsme pro vás rozhovor s představitelem A. Dvořáka – Hynkem Čermákem.


Rozhovor s Martinem Manojlínem o technice tisku z výšky a exlibris

20.01.2017 | Knihovna Národního muzea, Oddělení knižní kultury, spravuje druhou největší sbírku exlibris v republice. Ve svých fondech uchovává exlibris historická i moderní, převážně české provenience. V loňském roce sbírky obohatily také 4 grafické bibliofilské soubory a soubor 10 exlibris, které výborně dokumentují rozvoj grafické techniky tisku z výšky ve 21. století. V rozhovoru s jejich autorem, grafikem Martinem Manojlínem, Vám přiblížíme nejen techniku experimentálního mnohobarevného linorytu, v níž je expertem, ale i problematiku provázející vznik exlibris a sběratelský život kolem něj.


Vyšel první díl souborného kritického vydání korespondence Bedřicha Smetany

15.12.2016 | V adventním čase, v úterý 13. prosince, se uskutečnil symbolicky v prostorách expozice Muzea Bedřicha Smetany slavnostní křest prvního svazku souborného kritického vydání korespondence Bedřicha Smetany. Edici připravili Olga Mojžíšová a Milan Pospíšil a vydalo ji Národní muzeum ve spolupráci s Nadací pro dějiny kultury ve střední Evropě za finanční podpory Grantové agentury ČR.


Knihovna Karla Teiga

10.11.2016 | Depozitáře Knihovny Národního muzea ukrývají také celou řadu osobních knižních sbírek slavných osobností. Knihy o svých původních majitelích dokáží prozradit mnoho. O jejich zájmech, jazykových schopnostech, nebo třeba pečlivosti či smyslu pro humor. V tomto videu nahlédneme do knihovny Karla Teiga (1900–1951), významného českého kritika a teoretika moderního umění a výrazné osobnosti české meziválečné avantgardy.


Dobrodružné cesty tajemného E. St. Vráze

04.11.2016 | Tajemný Enrique Stanko Vráz, jehož pravé jméno nikdo nezná, patří k nejznámějším českým cestovatelům. Jeho snímky pořízené v západní Africe roku 1885 jsou nejstarší mimoevropské fotografie od českého autora ve sbírkách Náprstkova muzea.


Věra Čáslavská (3. května 1942 – 30. srpna 2016)

31.08.2016 | Dne 30. srpna 2016 zemřela po vážené nemoci významná československá sportovní gymnastka, funkcionářka a trenérka Věra Čáslavská. Dovolte, abychom si jí připomněli alespoň několika fotografiemi z její závodní kariéry, které jsou součástí Fotoarchivu tělesné výchovy a sportu v Národním muzeu. Čest její památce!


Velké osobnosti mykologie - Filip Maxmilián Opiz

04.07.2016 | V našem novém seriálu o velkých osobnostech mykologie se budeme tentokrát věnovat člověku, který byl více botanikem než mykologem. Nicméně instituce, kterou založil, se stala naprosto průlomovou na poli celé botaniky, která tehdy zahrnovala i mykologii. V čem přesně byl tento čáslavský rodák průkopníkem, se dozvíte v našem článku.


Josef Suk. Housle – můj osud

20.06.2016 | Josef Suk, který zemřel před pěti lety, byl celosvětově uznáván jako přední houslový virtuos. Ve světě byl vítán zvláště jako pokračovatel hudební tradice rodiny Dvořákovy a Sukovy – Antonín Dvořák byl jeho pradědečkem a skladatel a houslista Josef Suk jeho dědečkem.