Když předměty vyprávějí. Nahlédněte s námi do knihy Krása němých svědků

12.02.2018 | Odhalte osudy významných divadelních osobností a prohlédněte si jedinečné předměty, které o nich „vyprávějí“.

Předměty z éry společného státu vyprávějí, zapojte se i vy!

09.01.2018 | Do konce ledna 2018 se můžete zapojit do soutěže „Hledáme předmět s příběhem“. Pošlete nám fotografii památky na československé vztahy, napište, jaká vzpomínka se k ní váže a zapojte se tak do tvorby projektu Česko-slovenská a Slovensko-česká výstava. Nechte se inspirovat některými příběhy, které nám již dorazily.

Houbaření už není třeba propagovat, ale spíš kultivovat, říká mykolog Jan Holec

03.01.2018 | I když je už "po sezóně" a na košíky většiny houbařů sedá prach, nemusí být milovníci hub smutní. V prosinci vyšel nový atraktivní atlas, který představuje houby Šumavy a Novohradských hor. Jeho prohlížení jistě zpříjemní čekání na teplejší počasí. Na vzniku atlasu se podílel i mykolog Národního muzea Jan Holec, se kterým jsme si popovídali o jeho práci nejen na nové publikaci.

Inspirace pod stromeček! Historické hračky ze sbírek Národního muzea

14.12.2017 | Vánoce jsou svátky klidu, míru a rozjímání. Zvláště pro děti jsou však neodmyslitelně spjaty hlavně s dárky. I v minulosti děti samozřejmě nejvíce ocenily, když vedle praktických dárků dostaly také nějakou pěknou hračku. Vybrali jsme několik pěkných kousků z našich sbírek. Třeba vás při letošním nakupování inspirují.

VIDEO: Náprstkovo muzeum znovu obsadili indiáni!

07.12.2017 | Podívejte se, jak se připravovala výstava Indiáni, kterou můžete od 8. prosince 2017 navštívit v Náprstkově muzeu na Betlémském náměstí v Praze.

Podívejte se, kolik práce dá postavit sto let starý betlém.

04.12.2017 | Advent je tu a jako každý rok se můžete přijít pokochat půvabným betlémem do přízemí Národopisného muzea v Kinského zahradě na Praze 5. Tentokrát vystavujeme část krásného díla příbramského řezbáře Václava Karase z našich sbírek. I letos stavbu jesliček řídil betlémář Ján Chvalník.

Osazování kopie sousoší Géniů

28.11.2017 | V srpnu letošního roku se do Historické budovy Národního muzea po více jak deseti letech vrátil originál sousoší Géniů, který však byl z důvodů poškození umístěn do interiéru budovy. Na původní místo v průčelí budovy byla dnes umístěna kopie sousoší.

Kontrolní den v Historické budově Národního muzea

12.10.2017 | Zástupci Národního muzea, Národního památkového ústavu a Sdružení M-P-I Národní muzeum seznámili ministra kultury ČR s aktuálním stavem rekonstrukce na pravidelném kontrolním dni.

Jak se vracely sochy na balustrádu?

11.10.2017 | Podívejte se na naše video o návratu čtyř soch na pravou balustrádu Historické budovy Národního muzea.

Co se dělo s Mozartovým klavírem před zapůjčením na výstavu do Londýna?

27.09.2017 | Na výstavu „Opera: Passion, Power and Politics“ pořádanou Victoria and Albert Museum, zapůjčilo České muzeum hudby jeden z TOP předmětů Národního muzea – Mozartův kladívkový klavír z 18. století. Podívejte se na naše videa!