21.02.2018 | Oddělení knižní kultury Knihovny Národního muzea získalo v roce 2015 rozsáhlý přírůstek tvorby ilustrátora, grafika a malíře Petra Dillingera (1899–1954). Kolekce obsahuje především výtvarníkovy knižní práce – originální ilustrace, studie k nim, cenné skicáře s kresbami i poznámkami, dále návrhy knižních i časopiseckých obálek, návrhy grafických úprav tiskovin, ale i rozsáhlý soubor exlibris a příležitostné grafiky, nakladatelské smlouvy, korespondenci a desítky autorských tiskařských štočků.
07.03.2018 | Při svých cestách pražským metrem se setkáte s různými dekoračními kameny, které jsou použity na obložení jeho stanic. Typická je například liberecká žula s velkými krystaly růžového živce. Orbikulární žuly zde však zcela jistě neuvidíte.
02.02.2018 | Muzeum není jen o výstavách a "dělání vědy". Jeho neméně důležitou rolí je i vzdělávání. To měl na paměti i paleontolog Boris Ekrt, který minulý rok nalezl v areáu Přírodovědeckého muzea Národního muzea v Počernicích zelený balonek s lístečkem od malé Constanze. Balonek k nám doputoval až z Německa.
26.01.2018 | Jeden z dalších dotazů z řad veřejnosti, který představíme v naší rubrice, se týká na první pohled nepříliš zajímavé nádoby. O to více překvapí vyjádření odbornice z Národního muzea.
17.01.2018 | Cestování je dnes dostupné téměř každému. Bratři Berchtoldové se však na své zajímavé cesty do dalekých zemích vydávali v době, kdy nestačilo zajít do cestovní kanceláře a vybrat si zájezd s "all-inclusive"...
11.01.2018 | Kolikrát jste si asi povzdychli nad nevzhlednými usazeninami vodního kamene ve vaší rychlovarné konvici? A co má tento jev společného s přírodními procesy vzniku hornin?
27.12.2017 | V posledním díle seriálu o našich pavoučích souputnících představím pavouka, jehož samce v bytě nejčastěji nacházíme právě nyní, koncem roku. Oním „Vánočním“ pavoukem je sice skrytě žijící, ale občas se na procházky vydávající snovačka domácí.
22.12.2017 | V depozitářích Národního muzea se ukrývají různé poklady. Pro další generace jsou zde ale uchované i zdánlivě nevýrazné předměty, které nepůsobí na první pohled nijak zajímavě. Zdání však klame. I za takovými artefakty se leckdy skrývají velké příběhy, které by slušely i filmovému plátnu.
21.11.2017 | Jedenáctý díl seriálu o pavoucích, kteří s námi sdílí naše příbytky, nás zavede do podzemí. Tedy, v řeči lidských stavitelů, do sklepů. Posviťme si na pavouka, který žije obklopen černočernou tmou.
26.10.2017 | Emil Holub podnikal své cesty s ambicí objevovat a prozkoumávat dosud neprobádaná území Afriky. Toužil stanout mezi věhlasnými africkými cestovateli, kteří se zapsali do dějin objevování černého kontinentu. Cílem jeho cest bylo procestování celé Afriky od jižního pobřeží až po severní.
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!