„Mám rád všechny,“ říká o hracích strojcích autor nové výstavy v Českém muzeu hudby

19.07.2012 | Jak se připravovala výstava Kouzelné hrací strojky? V online rozhovoru jste se ptali jejího autora Petra Baloga.

VIDEO: Pražská muzejní noc 2012 v ulicích

09.06.2012 | Připravili jsme pro vás několik krátkých reportáží z míst, ve kterých probíhala Pražská muzejní noc 2012. Podívejte se!

Národní muzeum mělo vzniknout na Karlově náměstí. Zvítězilo ale Václavské

28.05.2012 | Karlovo náměstí bylo považováno za nejlepší místo pro muzejní budovu. V březnu roku 1862 totiž vznikl pamětní spis, ve kterém bylo Karlovo náměstí pro stavbu budovy preferováno.

OBRAZEM: Staré pověsti české ve Žďáru na Sázavou

24.05.2012 | Kdo ví, jak to tenkrát bylo? Jak silný byl ve skutečnosti Bivoj? Na tyto a další otázky se pokouší odpovědět úspěšná výstava Staré pověsti české. Navštívit ji můžete ve Žďáru nad Sázavou.

Některé housenky vás mohou i zabít

18.05.2012 | Věděli jste, že některé druhy housenek mohou zabíjet? Například taková Lonomia obliqua původem z Brazílie dokáže usmrtit dospělého člověka.

Z deníku Emila Holuba: Před téměř 140 lety protnul rovník

17.05.2012 | Druhé volné pokračování popisu cesty slavného spisovatele Emila Holuba do Afriky vytvořili badatelé Národního muzea na základě Holubových pečlivých poznámek. Začtěte se do unikátního popisu Holubových výprav!

Antonínu Dvořákovi vařila i Terinka Liehmannová. Recepty z její kuchařky

14.05.2012 | Co měl nejraději Antonín Dvořák? Jaká jídla patřila mezi jeho nejoblíbenější? Prozrazuje to rukopisná kuchařka Terinky Liehmannové, která byla Dvořákovou přítelkyní.

Národní muzeum vznikalo na zelené louce. Počátky sahají do roku 1818

09.05.2012 | Budova Národního muzea se řadí mezi nejvýznamnější stavby Prahy z 19. století. Kdo se nejvíce zasloužil o vznik této instituce?

Mění se globální klima? Odpovídá babočka admirál

07.05.2012 | Výstava Krása motýlích křídel, kterou mohli návštěvníci Národního muzea zhlédnout až do konce února, neukazovala návštěvníkům jen rozmanitost přírody a jejich nesčetných okřídlených zástupců. V hrubých obrysech se také věnovala oteplování Země.

VIDEO: Restaurátoři zachraňují prapor z konce 19. století

30.04.2012 | Američtí Češi patří mezi ty, kdo se podíleli na finanční sbírce na výstavbu Národního divadla. O jejich podpoře svědčí i jeden ze základních kamenů v suterénu divadla: pochází z Chicaga a je označen datem 1869.