Výzkumy hradiště v Minicích

27.11.2017 | Podívejte se na video o archeologické lokalitě Minice. Tu představí nejen archeoložka Národního muzea Viktorija Čisťakova, ale také archeolog Miloslav Slabina, který se výzkumu Minického hradiště věnoval řadu let.


Vzácná nádoba ukrývala popel bojovníka

11.08.2017 | Bronzové vědro z bohatého hrobu na pohřebišti Dobřichov-Pičhora na Kolínsku patří k výrazným souborům ve sbírce Národního Muzea. Hrob číslo V., z něhož pochází tato nádoba, je výjimečný v mnoha ohledech. Podívejte se na naše video.


Meč bojovníka z Mikulčic

21.02.2017 | Hradiště Valy u Mikulčic patří mezi legendy české archeologie. V době svého fungování bylo předním centrem Velké Moravy. Velká Morava se jako mocenský útvar Slovanů rozkládala severně od středního Dunaje, tzn. na území dnešní Moravy a jihozápadního Slovenska. Během pouhých sta let zde vznikla bohatá kultura, jejíž pozůstatky objevují archeologové dodnes.


Krása pravěkých korálků II.

19.01.2017 | Korálky patří mezi nejstarší šperky vůbec. V průběhu věků se vyráběly z různých materiálů, měly různou velikost, tvar, nebo barvu. V tomto videu představíme jednoduché korálky z nebarveného skla.


Představení nových expozic III. díl

18.08.2016 | Další článek ze seriálu o chystaných nových expozicích v Historické budově Národního muzea představí expozici s názvem „Člověk, společnost a kultura v minulosti“, která bude návštěvníkům přibližovat proměny společnosti a kultury v českém a evropském pravěku a starověku. Expozice bude instalována v osmi výstavních sálech ve druhém patře historické budovy Národního muzea v návaznosti na zoologický celek Velké příběhy evoluce, se kterým bude provázána prostřednictvím oddílu První lidé a jejich předchůdci.


Pravěké korálky a jejich nesmrtelná krása

28.07.2016 | Korálky patří mezi nejstarší šperky vůbec. V průběhu věků se vyráběly z různých materiálů, měly různou velikost, tvar, nebo barvu. V tomto videu představíme skleněné korálky starší doby železné, které jsou typické svoji výraznou žlutou barvou a modro-bílými očky.


Jak tkát na karetkách?

30.06.2016 | Tkaní na karetkových destičkách – karetkách – patří k velmi starým řemeslným technikám. Dnes jsme na základě Textilního workshopu, který proběhl pod vedením Viktorie Čisťakové a Lucie Broncové z Národního muzea, připravili video, ve kterém tento starodávný způsob tkaní představíme.


Doba vikinská na Faerských ostrovech

24.05.2016 | Přinášíme další článek z portálu Archeologie na dosah, jehož autorem je Ľubomír Novák z oddělení pravěku a antického starověku. Tentokrát se podíváme na Faerské ostrovy a seznámíme se s jejich minulostí během doby vikinské.


Pravěké keramické bubny

20.04.2016 | V archeologických sbírkách Národního muzea se nachází doklady dávno zaniklých kultur. Některé předměty pocházející z pravěku se však velmi podobají těm dnešním. Takovým příkladem jsou dva keramické bubny, které svým tvarem připomínají některé současné africké bubny.


VIDEO: Top předměty - Hlava Kelta

05.04.2016 | Opuková hlava z Mšeckých Žehrovic je jedním z nejdůležitějších a nejzajímavějších předmětů v archeologických sbírkách Národního muzea. Význam této plastiky spočívá hned v několika rovinách - ať už jde o umělecké ztvárnění, informační potenciál, či zajímavé nálezové okolnosti tohoto artefaktu.