Nejzajímavější dotazy – jakého motýla máme čekat?

25.07.2013 | Do Národního muzea často přicházejí z řad veřejnosti dotazy z nejrůznějších oblastí. Naši přírodovědci už pomohli určit nejednoho zdánlivě neznámého živočicha či minerál, archeologové tajemný nalezený předmět a knihovníci zase rodinné knižní poklady. Rozhodli jsme se, že vám budeme průběžně představovat ty nejzajímavější dotazy, které jsme obdrželi.


Na sklonku monarchie narození často doprovázela smrt

23.07.2013 | Včera se narodil budoucí král Spojeného království a dobře se mu daří. Naštěstí je už dnes v zemích tzv. bohatého Severu standardní péče o všechny rodičky tak kvalitní, že šance na úspěšný porod a přežití matky a dítěte je velmi vysoká – novorozenecká úmrtnost se měří řádově na promile. Nebylo tomu tak vždy. Porod představoval po většinu lidské historie jasnou hru se smrtí, a až na sklonku habsburské monarchie se tato situace začala zlepšovat.


Motýli, kteří nedokáží létat, dali světu hedvábí

18.07.2013 | Již několik let nabízí Náprstkovo muzeum na pár týdnů v roce zajímavou podívanou. Kdo má zájem, může si během května až června po domluvě přijít prohlédnout bource morušové. Tito malí živočichové, které volně v přírodě nepotkáte, jsou již tisíce let chováni pro svou jedinečnou schopnost produkovat hedvábné vlákno. Letošní chov bource je sice již u konce, my jsme však celý jeho průběh pro vás natočili. Podívejte se na video a seznamte se s tímto nevšedním motýlem.


U zrodu ženské emancipace stál Americký klub dam

17.07.2013 | Krůček k ženské vzdělanosti, tak by se dal označit vznik Amerického klubu dam, který byl založen 15. ledna 1865 v domě U Halánků, kde dnes sídlí Nárprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur. Iniciátorem vzniku klubu byl totiž Vojta Náprstek, nadšený propagátor ženské emancipace a technického pokroku.


Za Sidonií Nádhernou, baronkou z Borutína

11.07.2013 | Osud Sidonie Nádherné označují někteří literární publicisté za příznačný "konec šlechty" na našem území. Rodina Nádherných patřila mezi novou šlechtu a byla nobilitována v průběhu 19. století díky podnikavému duchu otcovské linie baronky Sidonie. V roce 1885, kdy se narodila, byl její otec již nositelem rytířského titulu a rodina vlastnila rozsáhlé pozemky v okolí Vrchotových Janovic, které byly zároveň i rodinným sídlem. Rodinu kromě osobních neštěstí tvrdě postihl politický vývoj 1. poloviny 20. století. Nejprve to byl zákaz používání šlechtických titulů a částečné vyvlastnění pozemků po roce 1919, za druhé světové války pak obsazení Vrchotových Janovic nejprve německou a poté sovětskou armádou, a v roce 1948 úplné vyvlastnění veškerého majetku.


VIDEO: Dokumentace ÚLUV v Národním muzeu

09.07.2013 | Depozitáře Národního muzea skrývají nejeden skvost. Mezi nimi je i část dokumentace činnosti bývalého Ústředí lidové umělecké výroby (ÚLUV), pozoruhodné instituce, které se podařilo skloubit práci etnografů a designérů s výrobou a obchodem. Před rokem 1989 ÚLUV nabízelo své výrobky v 15 vlastních podnikových prodejnách známých pod názvem Krásná jizba.


Jak se vařilo a jedlo za monarchie V. díl - pochutiny

27.06.2013 | Lidový jídelníček v období sklonku Habsburské monarchie obsahoval i škálu pochutin určených zvláš­tě pro děti. K nejdostupnějším patřila semena a plody, např. ořechy a oříšky, čerstvá, sušená i pražená jádra slunečnic, buk­vic či tykví. Mezi pochoutky lze zahrnout med, případně ovoce zahradních i planých stromů a keřů, anebo lesní ovoce, které se sbíralo pro vlastní spotřebu i na prodej. K dalším pochutinám patřily sladkosti z jarmarků, poutí nebo kupeckých krámů, z nichž nejproslulejší byl perník.


Korálkování v Náprstkově muzeu

25.06.2013 | Podívejte se na korálkování podle původních obyvatel Velkých plání centrální oblasti Severní Ameriky. Ti žili ve zvlněných vyprahlých stepích zasahujících na severu do kanadských provincií Alberta, Saskatchewan a Manitoba a na jihu až do Texasu.


Co je to? Povrch je peklo a vnitřek je nebe.

20.06.2013 | Takovou hádanku dávali podle cestovatele Pavla Durdíka obyvatelé indonéského ostrova Nias svým dětem. Řešením hádanky je plod durianu, tropické ovoce s trnitou slupkou a lahodnou dužinou. Durian má ale ještě jednu vlastnost, která přitahuje pozornost – pronikavě zapáchá. O tom se mohli přesvědčit i návštěvníci přednášky v Náprstkově muzeu.


Společný byt Palackého a Riegra

18.06.2013 | Barokní Mac Nevenův palác skrývá dodnes část honosného bytu, v němž bydlel se svou rodinou a později i se svým zeťem Františkem Ladislavem Riegrem historik František Palacký. Tento měšťanský byt se stal centrem společenského dění, kde se scházely významné osobnosti kulturního a politického života té doby.