Co se dělo s Mozartovým klavírem před zapůjčením na výstavu do Londýna?

27.09.2017 | Na výstavu „Opera: Passion, Power and Politics“ pořádanou Victoria and Albert Museum, zapůjčilo České muzeum hudby jeden z TOP předmětů Národního muzea – Mozartův kladívkový klavír z 18. století. Podívejte se na naše videa!


Hudební nástroje jako inspirace výtvarné tvorby

04.09.2017 | Hudba se dá poslouchat, zažít, ale i zachytit v uměleckém díle. Obrazy s hudební tematikou představila v Českém muzeu hudby Eva Hubatová.


Flašinety opět ožily!

08.08.2017 | Oblíbený jednodenní festival Flašinet žije! opět nabídl posluchačům krásné melodie. Z jednoho koncertu, který v rámci festivalu proběhl, přinášíme krátké video.


Barokní perla ukrytá v srdci Prahy

05.05.2017 | Muzeum Antonína Dvořáka sídlí v nádherném barokním letohrádku, obklopeném zahradou plnou soch. Tento barokní skvost se nachází jen pár minut pěšky od stanice I. P. Pavlova.


Jak vzpomíná na roli Rusalky Magda Vášáryová?

13.04.2017 | U příležitosti vystavení autografu partitury opery Rusalka přinášíme další rozhovor s osobností, která se při své práci setkala s tvorbou Antonína Dvořáka. Tentokrát nám na pár otázek odpověděla herečka Magda Vášáryová. Jak vzpomíná na roli Rusalky?


Rusalka je zpátky doma!

12.04.2017 | Ze své úspěšné výstavní premiéry v New Yorku se vrátil unikátní autograf partitury Rusalka. Originální rukopis slavné opery Antonína Dvořáka byl naposledy v České republice vystaven před více než 25 lety a nyní jej budou mít návštěvníci možnost spatřit po dobu jednoho týdne také v Českém muzeu hudby.


Antonín Dvořák byl jen človek... říká herec Hynek Čermák

06.04.2017 | Antonín Dvořák byl pozoruhodnou osobností. Hudba kterou skládal, je dodnes oblíbená doma i v zahraničí. V roce 2015 vznikl film Americké dopisy, který tohoto velikána ukazuje v trochu jiném světle. Jako člověka, který měl i svoje slabá místa. Připravili jsme pro vás rozhovor s představitelem A. Dvořáka – Hynkem Čermákem.


Unikátní nahrávky árií z Dvořákovy Rusalky na šelakových gramodeskách z počátku 20. století

08.02.2017 | V roce 1877 Thomas Alva Edison vynalezl a následně patentoval svůj vynález fonograf a umožnil tak zaznamenávat zvuk na voskové válečky. Emile Berliner v roce 1887 patentoval gramofon a gramofonovou desku, která se stala největším soupeřem voskového válečku a později ho zcela vytlačila. Na mnoho let tak byla hlavním nosičem pro zaznám a reprodukci zvuku. Tito dva vynálezci odstartovali zcela nový směr - zvukový průmysl.


Vyšel první díl souborného kritického vydání korespondence Bedřicha Smetany

15.12.2016 | V adventním čase, v úterý 13. prosince, se uskutečnil symbolicky v prostorách expozice Muzea Bedřicha Smetany slavnostní křest prvního svazku souborného kritického vydání korespondence Bedřicha Smetany. Edici připravili Olga Mojžíšová a Milan Pospíšil a vydalo ji Národní muzeum ve spolupráci s Nadací pro dějiny kultury ve střední Evropě za finanční podpory Grantové agentury ČR.


Kouzlo flašinetu

09.08.2016 | Dne 9. 8. 2016 proběhl už třetí ročník mezinárodního festivalu Flašinet žije!, jehož pořadatelem je Národní muzeum. Abychom se podělili o krásnou atmosféru, která na jednom z míst konání panovala, připravili jsme krátké video.