Cesty bratří Leopolda a Bedřicha hrabat Berchtoldů

17.01.2018 | Cestování je dnes dostupné téměř každému. Bratři Berchtoldové se však na své zajímavé cesty do dalekých zemích vydávali v době, kdy nestačilo zajít do cestovní kanceláře a vybrat si zájezd s "all-inclusive"...


VIDEO: Náprstkovo muzeum znovu obsadili indiáni!

07.12.2017 | Podívejte se, jak se připravovala výstava Indiáni, kterou můžete od 8. prosince 2017 navštívit v Náprstkově muzeu na Betlémském náměstí v Praze.


Africké cesty dr. Emila Holuba

26.10.2017 | Emil Holub podnikal své cesty s ambicí objevovat a prozkoumávat dosud neprobádaná území Afriky. Toužil stanout mezi věhlasnými africkými cestovateli, kteří se zapsali do dějin objevování černého kontinentu. Cílem jeho cest bylo procestování celé Afriky od jižního pobřeží až po severní.


O čem vypráví Příběh Tibetu?

14.03.2017 | Výstava věnovaná Tibetu a tibetské kultuře představí na tři sta předmětů ze sbírek muzea nejen z oblasti Centrálního Tibetu, ale i z oblasti vlivu tibetské kultury, která zasahovala od himalájského regionu po dnešní Čínu a Mongolsko.


Afrika plná masek – IV. díl

10.01.2017 | Ve sbírkách Náprstkova muzea se nachází soubor několika jorubských masek gelede z Nigerie. První masky tohoto typu se dostaly do muzea v roce 1925 v rámci pozůstalosti obchodníka s korálky.


Pojďte s námi do Afriky!

28.12.2016 | V lednu zahájí svoji činnost v Náprstkově muzeu Dětský africký klub, který bude zaměřen na kulturu a dějiny afrického kontinentu.


Nová Guinea – ostrov lovců lebek

08.11.2016 | Nová Guinea je největší tropický ostrov na světě. Nachází se severně od Austrálie a politicky náleží dvěma státům – Papui-Nové Guineji a Indonésii. Do povědomí se Nová Guinea dostala hlavně kvůli lovu lebek a kanibalismu.


Dobrodružné cesty tajemného E. St. Vráze

04.11.2016 | Tajemný Enrique Stanko Vráz, jehož pravé jméno nikdo nezná, patří k nejznámějším českým cestovatelům. Jeho snímky pořízené v západní Africe roku 1885 jsou nejstarší mimoevropské fotografie od českého autora ve sbírkách Náprstkova muzea.


Didžeridu ve sbírkách Národního muzea

27.06.2016 | Australský hudební nástroj didžeridu se vyznačuje specifickou technikou hraní i nezaměnitelným zvukem. Objevuje se v legendách, je vyobrazeno na skalních malbách a používá se při řadě aboridžinských ceremonií. Přestože je pro Austrálii tak typické, nacházel se až donedávna ve sbírkách Náprstkova muzea pouze jediný kus. Vloni přibyl druhý, který umožňuje zajímavé srovnání.


Tajemství černého sešitu

08.06.2016 | V pozůstalosti cestovatele Joe Hlouchy v archivu Náprstkova muzea se nachází černý linkovaný sešit se zajímavým rukopisem. Rukopis v sešitě není Hlouchův a není nijak signován. Protože obsah sešitu nesouvisí s Hlouchovou tvorbou, ani styl nenapovídá, proč si sešit Hloucha uložil, stalo se pátrání po původu sešitu a jeho obsahu velkou výzvou. A to tím spíše, že pojednává o zajímavém tématu japonské historie – zábavní čtvrti Jošiwara a životě nevěstek.