29.04.2014 | Do historie se zapsal jako jeden z „mužů 28. října“. Až do druhé poloviny dvacátých let 20. století se pohyboval ve vrcholných politických funkcích. Ve třicátých letech se přiklonil ke krajní pravici. Jeho život skončil v komunistickém vězení.
23.04.2014 | První lidé osídlili Austrálii zhruba před 50 000 lety z Indonésie. Jaký způsob života vedli původní obyvatelé tohoto kontinentu do příchodu Evropanů?
17.04.2014 | Osobnost Aloise Rašína je úzce spojena se vznikem Československé republiky. Vzbuzoval respekt u spolustraníků i politických protivníků. Jako symbol pravicových postojů se stal cílem atentátu zastánce krajní levice.
16.04.2014 | "Nevím, pokusil-li se už někdo přesně statisticky zjistit, které místo v Praze je nejvyhledávanější ke schůzkám mladých lidí. Myslím však, že nejsem daleko od pravdy, tvrdím-li, že jedním z nejoblíbenějších je Národní museum."
10.04.2014 | Květnica, Beránková neděle, Palmová neděle – i to jsou tradiční krajové názvy pro poslední neděli čtyřicetidenního velikonočního půstu. Na Květnou neděli se v kostelích světí zelené ratolesti a také kočičky, které naši předci používali jako magický léčivý a blahodárný prostředek.
08.04.2014 | Objevujte s Národním muzeem proměny, kterými prošel venkovský svět za poslední dvě století. Výstava Venkov nabízí neotřelý pohled na každodenní život našich předků.
31.03.2014 | Národní muzeum se na portálu eSbírky snaží postupně uveřejňovat svůj bohatý fond. Mezi nejvzácnější předměty ze sbírek Divadelního oddělení Národního muzea je řazen rukopis první verze klasického dramatu Karla Čapka „Loupežník“, kterou vytvořil ještě spolu se svým bratrem Josefem.
28.03.2014 | Bohumil Hrabal, jeden z nejoceňovanějších českých spisovatelů 20. století, se narodil přesně před 100 lety. Ve sbírkách Národního muzea se nachází část jeho tvorby v podobě samizdatových vydání. V dnešní době, kdy je trh přesycený knihami, je už stěží představitelné, že určité knihy se před rokem 1989 šířily jen díky tomu, že spisovatelé nebo jejich přátelé opisovali literární texty na stroji a šířili dál.
24.03.2014 | Další z cyklu debatních večerů "Peníze hýbou světem" se věnoval vztahu peněz a umění.
19.03.2014 | V období první republiky byl Edvard Beneš nesčetněkrát karikován. Neměl to s médii právě jednoduché, přestože prezident Tomáš Garrigue Masaryk mu jako svému nástupci pomáhal vytvářet pozitivní mediální obraz.
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!