Sochy na indexu

27.02.2015 | V období normalizace se nesměla ve veřejných prostorech objevit spousta výtvarných děl, jejichž autoři byli z různých důvodů pro minulý režim nežádoucí a nesměli "být vidět". To byl také případ plastik, které byly na přelomu 60. a 70. let vytvořeny pro dnešní Novou budovu Národního muzea.

Ušlechtilý kámen na Nové budově Národního muzea

13.02.2015 | Při přestavbě Pražské burzy peněžní a zbožní v průběhu let 1966 – 1973 byly použit kámen z mnoha míst tehdejší Československé republiky.

Kde jsou prachy na ryby? Objev vzkazu z minulosti

05.12.2014 | V Historické budově Národního muzea byl při demontáži původních vitrín objeven nápis starý více než sto let. Řemeslníci, kteří na vitrínách tehdy pracovali, si v nápisu trpce stěžují na svůj osud – nedostali totiž prý v předvečer Štědrého dne roku 1899 za svou práci zaplaceno a neměli tudíž ani "prachy na ryby".

Mobil na střeše Nové budovy Národního muzea

30.01.2014 | Mobil neboli kinetická (pohyblivá) plastika na střeše Nové budovy Národního muzea je dílem sochaře Jiřího Nováka, který je díky nové vlně zájmu o umělecká díla ve veřejném prostoru z let 1948 - 1989 stále známější.

Národní muzeum opouštějí poslední sochy a busty

04.12.2013 | V Historické budově Národního muzea byly deinstalovány poslední sochy a busty tvořící významnou část vnitřní umělecké výzdoby budovy. Celkem 14 soch a 62 bust, které představují významné osobnosti české historie, vědy a kultury, bude převezeno na odborná pracoviště, kde bude posouzen jejich stav, vypracován detailní restaurátorský záměr a následně proběhne jeho realizace.

VIDEO: Záznam z přenosu kolokvia k novým expozicím

19.11.2013 | Zajímá vás, jak budou vypadat nové expozice po rekonstrukci Historické budovy Národního muzea? Podívejte se na záznam z veřejného kolokvia, které proběhlo ve dnech ve dnech 20. – 21. listopadu 2013 v Pantheonu Historické budovy Národního muzea.

Nadčasová skleněná plastika zdobí Národní muzeum

06.11.2013 | Skleněná plastika ceněné manželské autorské dvojice, Jaroslavy Brychtové a Stanislava Libenského, zdobí už čtyřicet let dnešní Novou budovu Národního muzea. Tvarově navazuje na jejich další úspěšnou realizaci pro československý pavilon na výstavě EXPO 1970 v japonské Ósace, kde manželé vystavovali rozměrnou plastiku Řeka života.

Autorský nábytek architekta Karla Pragera

10.10.2013 | V Nové budově Národního muzea je k vidění mnoho uměleckých děl i skvostů užitého umění, které vznikly na zakázku v době výstavby budovy. S historikem umění Ladislavem Zikmundem-Lenderem jsme zkoumali, zda se v budově nacházel nebo nachází autorský nábytek od architekta Karla Pragera.

Umělecká výzdoba Nové budovy Národního muzea

24.09.2013 | S uměním vzniklým v letech 1948 – 1989 se stále vypořádáváme. Někdo celou epochu šmahem odsoudí, jiný si ji oblíbí, další poukazuje na to, že v této době mohly ve veřejném prostoru vedle sebe existovat díla kvalitní i (pod)průměrná. Nechte se pozvat ke zkoumání vzniku uměleckých děl, která můžete dodnes vídat v Nové budově Národního muzea.

Vaše návrhy na pamětní desku k srpnu 1968

29.08.2013 | 21. srpna 2013 tomu bylo 45 let, kdy se v horní části Václavského náměstí ozvala střelba ze sovětských kulometů, která poškodila průčelí Historické budovy Národního muzea. Po rekonstrukci budovy budou tuto událost připomínat nejen stopy po střelách na fasádě, ale i pamětní deska. Svou představu o podobě desky jste nám mohli zaslat i vy.  Přečtěte si nejzajímavější návrhy, které nám dorazily a vyberte ty, které odměníme.