Vaše návrhy na pamětní desku k srpnu 1968

29.08.2013 | 21. srpna 2013 tomu bylo 45 let, kdy se v horní části Václavského náměstí ozvala střelba ze sovětských kulometů, která poškodila průčelí Historické budovy Národního muzea. Po rekonstrukci budovy budou tuto událost připomínat nejen stopy po střelách na fasádě, ale i pamětní deska. Svou představu o podobě desky jste nám mohli zaslat i vy.  Přečtěte si nejzajímavější návrhy, které nám dorazily a vyberte ty, které odměníme.

Střelba na průčelí Historické budovy Národního muzea dne 21. srpna 1968

O vyhrocených událostech 21. srpna 1968 jsme na portálu Muzeum 3000 již psali v článku Stopy po střelách zůstanou na fasádě muzea jako memento.
Díky výzvě k veřejnosti se nám za deset dní sešlo mnoho návrhů textu, který by se podle vás mohl na pamětní desce objevit. Vaše návrhy jste nám psali prostřednictvím emailu, diskuze pod článkem, Twitteru, Facebooku i pošty.

Národní muzeum si velmi váží všech zaslaných příspěvků, které prozrazují zájem o zachování paměti na tuto historickou událost. Texty, které jste nám poslali, se stanou inspirací při tvorbě pamětní desky, která bude po rekonstrukci Historické budovy Národního muzea umístěna na fasádu.

V příspěvcích se nejčastěji objevovalo téma zrady a ztráty důvěry v dřívější spojence, metafora jizev na duši, kterou střelba (a okupace) způsobila. Objevilo se i pár citátů známých osobností. Texty akcentují i důraz na zachování paměti – připomínat tuto událost pro generace současné i budoucí, aby se předešlo opakování podobných událostí.

Z návrhů, které jste nám poslali, jsme pro vás vybrali ty nejzajímavější. Který text se nejvíc líbí vám?

Přečtěte si návrhy a následně hlasujte v níže přiložené anketě. Autoři tří textů* s největším počtem hlasů od nás dostanou volné vstupenky do Národního muzea. Hlasovat můžete do 10. září 2013 (včetně):

1)
Podoba fasády této budovy  odráží jizvy způsobené na duši českého lidu v srpnu 1968.

2)
21. Srpna 1968 se kulky zaryly nejen do budovy Národního muzea, ale i do duší lidí, kterým se z minuty na minutu převrátil život.

3)
Stopy po střelbě na této budově  pocházejí z 21. 8. 1968, z 1. dne  okupace Československa  vojsky Varšavské smlouvy.

4)
Generacím nadcházejícím připomínkou lidské bezohlednosti.

5)
Na paměť osudového dne, kdy lež a zášť vrazila klín mezi dřívější osvoboditele a osvobozené, na paměť vojáků, jimž bylo namluveno, že jedou potlačovat kontrarevoluci a kteří byli stejně podvedeni jako ti, které prý měli znovu osvobodit. Na paměť dne, který zmařil naděje a poškodil nejen tuto budovu…

6)
Nesmíme zapomenout ani na živé, ani mrtvé oběti 21. srpna 1968 Protože jinak ti první zemřou poprvé a ti druzí podruhé. Na paměť všem, kteří se nedali. Na paměť všem, kteří s holýma rukama vzdorovali tankům. Bez nich bychom byli my, kdož tato slova čteme, mrtvi dále.

7)
Nechť na muzeu střelba svědčí,
jak snadno ji lze zneužít,
zde po ní svornost zbyla křehčí,
chtěli jsme jenom jinak žít.

Nechť na fasádě stopy střel,
jsou pro budoucí varování,
vždyť svoboda vhodná na odstřel
je v našem světě stále k mání.

8)
Prší a venku se setmělo,
tato noc nebude krátká,
beránka vlku se zachtělo,
bratříčku, zavřel jsi vrátka?
21.8.1968
(Citace textu písně Karla Kryla)

(*Jména osob, které nám dané texty zaslaly neuvádíme, ale Národní muzeum je zná.)

(dan)