Nadčasová skleněná plastika zdobí Národní muzeum

06.11.2013 | Skleněná plastika ceněné manželské autorské dvojice, Jaroslavy Brychtové a Stanislava Libenského, zdobí už čtyřicet let dnešní Novou budovu Národního muzea. Tvarově navazuje na jejich další úspěšnou realizaci pro československý pavilon na výstavě EXPO 1970 v japonské Ósace, kde manželé vystavovali rozměrnou plastiku Řeka života.

detail rukou na plastice Jaroslavy Brychtové a Stanislava Libenského

Plastika v Nové budově Národního muzea nemá žádný konkrétní název – webové stránky autorské dvojice ji nazývají prostě plastikou pro parlament (který v budově v té době sídlil). Byla vytvořena mezi lety 1970 až 1973 a následně osazena v přízemí do travertinového sálu, na svém místě zůstává dodnes.

Plastika se skládá ze čtyř samostatně stojících dílů, na kterých nejvýrazněji vynikají reliéfy natažených rukou.

Měří na délku téměř devět a na výšku skoro tři metry, čímž se řadí mezi monumentální díla, která autorská dvojice vytvářela zejména pro reprezentativní budovy.

Spolupráce autorské a později i manželské dvojice Jaroslavy Brychtové a Stanislava Libenského začala v první polovině 50. let 20. století, kdy se setkali na sklářské škole v Železném Brodě. Byla to právě Jaroslava Brychtová, kterou lákaly rozměrné monumentální plastiky. Stanislav Libenský kreslil návrhy soch a Jaroslava Brychtová hledala způsoby jejich realizace ve skle, výrobní techniky promýšleli společně.

Mezi jejich další úspěšné realizace patří vedle už zmiňované Řeky života také výzdoba televizního vysílače na Ještědu, hotelu Intercontinental v Praze, vitráže pro katedrálu sv. Víta, nebo bezpočet plastik pro československá velvyslanectví ve světě. Jejich nejmonumentálnější realizací je bezpochyby skleněná fasáda Nové scény Národního muzea. Kromě toho se autorská dvojice zabývala také menšími pracemi, o které byl zájem převážně v zahraničí. Stanislav Libenský zemřel v roce 2002, Jaroslava Brychtová žije v Železném Brodě.

skleněná plastika záhy po instalaci v 70. letech

KAM DÁL?