Stopy po střelách zůstanou na fasádě muzea jako memento

20.08.2013 | Je tomu právě 45 let, kdy se v horní části Václavského náměstí ozvala střelba. Cílem sovětských kulek byla Historická budova Národního muzea. Následky jsou na největší muzejní budově v Česku patrné dodnes. Po rekonstrukci bude tuto událost připomínat pamětní deska. Do její tvorby se můžete zapojit i vy! A co tenkrát ke střelbě vedlo?

Za minulostí Historické budovy Národního muzea VI. díl

12.08.2013 | V minulých dílech seriálu jsme se věnovali historii budovy zejména z pohledu vývoje architektury. Tento díl z dosavadní zvyklosti poněkud vybočuje, protože se soustředí na velmi zajímavé období let 1938 - 1945 z pohledu instituce.

Za minulostí Historické budovy Národního muzea V. díl

03.07.2013 | Minulý díl našeho seriálu jsme zakončili konstatováním, že stavba severojižní magistrály způsobila muzejní budově újmu mimo jiné tím, že ji odřízla od Václavského náměstí. Původní přirozené propojení náměstí a muzea tak vzalo za své. Po roce 1989 se objevilo několik návrhů řešení, jak naložit s touto pro muzeum nepříznivou situací.

Moderní muzejní komplex v centru metropole

01.07.2013 | Probíhající rekonstrukce Historické budovy Národního muzea zachrání významnou národní kulturní památku. Propojení s Novou budovou Národního muzea ji promění v moderní muzejní prostor přímo v centru metropole.

VIDEO: Restaurování sousoší Géniů

26.06.2013 | Z důvodu špatného stavu muselo být před časem z Historické budovy Národního muzea za přítomnosti odborníků sneseno sousoší Géniů. To je v současné době intenzivně restaurováno a v sochařské dílně vzniká i jeho kopie. Originál sousoší se totiž na budovu nevrátí, ale bude zdobit její interiér.

Přípravy restaurování výzdoby muzea trvaly několik let

09.05.2013 | Při tolik potřebné rekonstrukci Historické budovy Národního muzea se pozornost nesoustředí jen na stavební práce a projektování nových expozic. Velká péče je samozřejmě věnována i restaurování maleb, soch a dalších prvků této Národní kulturní památky. Co všechno se muselo zajistit a naplánovat?

Za minulostí Historické budovy Národního muzea IV. díl

08.05.2013 | 20. století, do kterého vstupovala muzejní budova na Václavském náměstí vpodstatě jako novostavba, přineslo nespočet politických a společenských zvratů. Historická budova Národního muzea má množství šrámů, že kterých by se daly číst velké dějinné zlomy i každodenní realita minulého století.

Nová budova splnila sen o rozšíření muzea

03.04.2013 | Nová budova Národního muzea má nesmírně zajímavou historii. Asi se najde velice málo objektů v Praze, které za svou historii zažily čtyři naprosto různá využití. Tento objekt byl nejprve Pražskou burzou, poté parlamentem, pak rozhlasovým studiem a nyní je muzeem. Předáním symbolického klíče od této budovy se naplnil dlouholetý sen o rozšíření Národního muzea na Václavském náměstí.

Za minulostí Historické budovy Národního muzea III.díl

12.03.2013 | Předchozí dva díly seriálu shrnovaly historii budovy do začátku 20. století. Do tohoto století vstupovala muzejní budova s palčivým problémem, který ji tížil po celou dobu její existence - nedostatkem prostor.

Za minulostí Historické budovy Národního muzea - II.díl

08.02.2013 | V následujících měsících se v rubrice Rekonstrukce bude objevovat seriál o historii budovy Národního muzea. První díl seriálu se věnoval období do dokončení stavby roku 1891. Druhý díl přiblíží další osudy budovy na sklonku 19. století.