13.02.2015 | Při přestavbě Pražské burzy peněžní a zbožní v průběhu let 1966 – 1973 byly použit kámen z mnoha míst tehdejší Československé republiky.
Nejstarší část budovy dnešní Nové budovy Národního muzea je bývalá Pražská burza peněžní a zbožní. Je to objekt, který byl dokončen a otevřen 24. února roku 1938. Vyprojektoval ho v duchu klasicistní moderny český architekt Jaroslav Rössler, žák slavného Jana Kotěry. Pražská burza zde ale dlouho nefungovala. Dne 15. březen roku 1939 a nástup okupační moci ukončil její činnost. Od roku 1946 sem bylo umístěno Národní shromáždění – parlament Československé republiky. V roce 1964 byl zpracován první návrh budovy Národního shromáždění, který vzešel z architektonické soutěže, kterou vyhráli tři přední čeští architekti – Karel Prager, Jiří Kadeřábek a Jiří Albrecht.
Zcela zachovali budovu Pražské burzy a vedle ní vytvořili přístavbu. Zároveň vztyčili unikátní Vierendeelovu konstrukci (řešenou v ocelovém svařovaném nosníku) jak nad novou přístavbou, tak nad starou budovou Burzy.
Jak původní budova tak nová přístavba jsou obloženy ušlechtilým kamenem z mnoha míst tehdejší Československé republiky.
KAM DÁL?
Slavná socha od Vincence Makovského zajímá restaurátory
Restaurování sousoší Nový věk od Vincence Makovského
Umělecká výzdoba Nové budovy Národního muzea
Mobil na střeše Nové budovy Národního muzea
Autorský nábytek architekta Karla Pragera
(dan)
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!