Inspirujte se krásou novoročenek z našich sbírek

22.12.2016 | Dnes už lze blahopřání k novému roku vyřešit snadněji než v dobách, kdy nebyly ani emaily, ani mobilní telefony. Tištěná novoročenka však jistě potěší více. Podívejte se na pár skvostů z našich sbírek.

Půvabné manekýnky a galantní manekýni v Národním muzeu

07.12.2016 | Retro den Staň se manekýnkou nebo manekýnem byl dalším z víkendových doprovodných programů pro děti k výstavě Retro. A protože výstava věnuje módě velký prostor, nemohou módní přehlídky v doprovodných programech chybět. Ta první byla trochu netradiční, neboť předvedla nikoli současné modely, ale filmové kostýmy z fundusu České televize.

"Milý Ježíšku, přeji si..."

24.11.2016 | Vánoce jsou dodnes nejvýznamnějším svátkem. České Vánoce mají osobitou kulturní podobu po staletí utvářené bohaté tradice zvyklostí. Národopisné muzeum Národního muzea připravilo výstavu historických hraček a dalších předmětů spojených s tímto svátkem.

Ne ruka, to duše maluje

26.10.2016 | V Nové budově Národního muzea jsou na výstavě "Ne ruka, to duše maluje" k vidění optimistické obrazy nejenom českých malířů a malířek s vážným tělesným postižením, ale i díla jejich zahraničních kolegů. Podívejte se s námi na medailonky těchto autorů.

Dotkněte se venkova

03.10.2016 | V Národopisném muzeu – Musaionu byl v rámci projektu Strážci paměti: 200 let muzejnictví otevřen nový experimentální prostor, který přiblíží slabozrakým a nevidomým návštěvníkům vybraná témata spojená s životem našich předků.

Revize sochy Jana Žižky na Vítkově

23.09.2016 | Před pěti lety byla restaurována socha Jana Žižky z Trocnova stojící před Národním památníkem na Vítkově. Podle stanoveného plánu proběhla po uplynulých pěti letech kontrola stavu sochy. Ve videu ukážeme, jak revize probíhala.

Když ptáčka lapají... aneb jak probíhá kroužkovací akce

20.09.2016 | Jednou z důležitých činností Kroužkovací stanice Národního muzea je i odchyt a kroužkování ptáků. Získaná data jsou neocenitelným zdrojem informací nejen o migračních trasách ptactva.

Představení nových expozic IV. díl

19.09.2016 | Expozice s pracovním názvem „Dějiny kolem nás“ zachytí vývoj na území českých zemích od období raného středověku až po současnost. Reflektuje tradiční rozdělení dějin na období středověku, raného novověku a dějin 19. a 20. století, ovšem jednotlivé etapy nebudou od sebe oddělené, nebudou uvozeny významným historickým milníkem, ale budou v sebe navzájem plynule přecházet. Současně ale expozice bude klást otázky, narušovat zažité historické stereotypy a výklady dějin a bude se snažit návštěvníky přinutit ke kritickému pohledu na dějiny.

Vyhynulý vakovlk patřil mezi unikáty tasmánské přírody

07.09.2016 | Mezi nejznámější vyhubená zvířata patří vakovlk (Thylacinus cynocephalus), kterému se také někdy pro jeho pruhy na zádech říkalo tasmánský tygr. Přesně před 80 lety uhynul v zoologické zahradě v Hobartu poslední známý žijící vakovlk. Od té doby je tento druh oficiálně považován za vyhynulý.

Věra Čáslavská (3. května 1942 – 30. srpna 2016)

31.08.2016 | Dne 30. srpna 2016 zemřela po vážené nemoci významná československá sportovní gymnastka, funkcionářka a trenérka Věra Čáslavská. Dovolte, abychom si jí připomněli alespoň několika fotografiemi z její závodní kariéry, které jsou součástí Fotoarchivu tělesné výchovy a sportu v Národním muzeu. Čest její památce!