Inspirujte se krásou novoročenek z našich sbírek

22.12.2016 | Dnes už lze blahopřání k novému roku vyřešit snadněji než v dobách, kdy nebyly ani emaily, ani mobilní telefony. Tištěná novoročenka však jistě potěší více. Podívejte se na pár skvostů z našich sbírek.

PF 1920. Zdroj: Národní muzeum

Původ zvyku posílání katiček s natištěným, nebo rukou psaným přáním všeho dobrého do nového roku je vykládán různě. Jeho rozšíření v českých zemích je často spojováno s osobou Karla hraběte Chotka z Chotkova a Vojnína. Aby neurazil své blízké a známé tím, že je všechny ke konci roku osobně nenavštíví, vyzkoušel se jim na počátku 19. století omluvit a popřát právě pomocí zdobných kartiček.

Na našem území zdomácnělou zkratku PF (z francouzského pour féliciter – k blahopřání) ve spojení s letopočtem pak poprvé použil malíř Viktor Stretti. Výraz PF je tak českým a slovenským unikátem, který se jinde ve světě nevyužívá.

S výtvarnými umělci je tradice novoročenek spajta i jinak. Právě oni vtiskli drobným formátům s nezáživným a opakujícím se textem punc jedinečnosti. Obrázky, kterými je opatřili, dělají často z novoročenek umělecká díla. Přelom roku, očekávání něčeho nového a lepšího, veselí – to vše se promítalo do volby motivů. Tato dílka malých rozměrů mnohdy reagovala i na velká témata. Před a během obou světových válek se v nich například zcela logicky objevovala naléhavá touha po míru.

Stejně jako v případě exlibris, vytvářeli novoroční blahopřání pro potřeby svých známých také věhlasní malíři či grafici. Není tak divu, že se taková "péefka" stala sběratelským artiklem a můžete je najít i ve sbírkách muzeí a galerií. Depozitáře Národního muzea jich ukrývají celou řadu. Najít byste v nich mohli umělecky cenné kousky, ale například i specifická přání, která si posílali členové trampských osad.

gallery

Další novoročenky a zajímavé fotografie najdete na portálu eSbirky.cz


Kam dál

"Milý Ježíšku, přeji si..."

Štastný a veselý nový rok!

Vánoční stromeček k nám přišel z ciziny

Vánoční ozdoby ze sbírek Národního muzea

Po hrůzách války přinášejí knihy světlo

(per)