Výstava vypráví dávné příběhy z Číny

23.10.2015 | Na výstavě Říše středu se návštěvník seznámí s Čínou 3. - 17. století prostřednictvím zajímavých exponátů a jejich poutavých příběhů. Jeden z nich si můžete poslechnout v našem videu.

Neandrtálec na dosah

15.10.2015 | Národní muzeum a Akademie věd České republiky pořádají výstavu Věda – národ – dějiny, která připomíná 125 let od založení Akademie věd. Návštěvníci se seznámí s historií i současností Akademie věd ČR, a to díky zajímavým exponátům, mezi které například patří originály diplomů dvou Nobelových cen nebo zakládací listina instituce. Na výstavě je prezentována i současná vědecká činnost Akademie věd prostřednictvím různých interaktivních prvků.

VIDEO: Ministr kultury navštívil Národní muzeum

01.10.2015 | Rekonstrukce Historické budovy Národního muzea je v plném proudu! O tom, jak práce na opravě pokročily, se přijel přesvědčit i ministr kultury Daniel Herman.

Africký polštář z rudolfinských sbírek cestuje za oceán

02.09.2015 | Na počátku září letošního roku opustil brány Národního muzea – Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur předmět, který byl kdysi uložen ve sbírkách císaře Rudolfa II. (1576–1611). Jedná se o polštář vytvořený z rafiových vláken, který pochází z oblasti Konga. Předmět se vydal na dalekou cestu přes oceán, aby byl vystaven v Metropolitním muzeu umění v New Yorku, kde se stane významnou součástí výstavy „Kongo: Power and Majesty“.

Znovu do školy!

31.08.2015 | Prázdniny končí a školáci se připravují na návrat do lavic. Obchody už dávno nabízejí školní pomůcky a lákají na výhodné nabídky i nízké ceny. Není to nic nového pod sluncem. Začátek školního roku uměli obchodníci využít už ve třicátých letech dvacátého století.

Po střechách Historické budovy Národního muzea

28.08.2015 | Podívejte se s námi na jedinečné video ze střechy Historické budovy Národního muzea, kam se běžný návštěvník nepodívá.

Okupaci z roku 1968 připomene pamětní deska

21.08.2015 | V srpnu roku 1968 byla na Václavském náměstí slyšet střelba. Terčem pro zbraně vojáků Varšavské smlouvy se stalo Národní muzeum. Proč vůbec na budovu stříleli, není dodnes jasné. Celou nešťastnou událost si chce Národní muzeum připomenout pamětní deskou.

Neznámá hrdinka od rozhlasu

21.08.2015 | Dramatické dějinné momenty mají své neviditelné hrdiny a hrdinky. Před sedmi lety uspořádalo Národní muzeum u příležitosti čtyřicátého výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa sběrovou akci, díky které se podařilo shromáždit široké spektrum artefaktů připomínajících srpnové události. Jsou mezi nimi také vzpomínky pamětníků a pamětnic. Mezi unikáty, které Národní muzeum do sbírek získalo, patří i dopis tehdy třicetileté lékařky pražské záchranné služby Světluše Závorové. Napsala ho týden po invazi rodičům. Retrospektivně v něm líčí své prožitky z prvních dnů okupace. Dopis je jedinečným pohledem na tehdejší události v hlavním městě z perspektivy záchranářky. A zároveň zachycuje hrdinství této mladé ženy.

VIDEO: Na táboře v muzeu se děti nenudily

12.08.2015 | Dovádět v muzeu? Na příměstském táboře s Národním muzeem dovoleno!

VIDEO: Dvanáct obrazů s pohledy na památná místa Čech

11.08.2015 | V tomto díle seriálu Krása Historické budovy Národního muzea se seznámíme s dalšími obrazy, které jsou dílem Mařákovy školy. Odborník Národního muzea prozradí, proč tyto obrazy nedosahují takové kvality jako Mařákovy obrazy hradů nad hlavním schodištěm, ale také to, proč se poslední výplata samotnému Juliu Mařákovi do rukou nikdy nedostala.