Ne ruka, to duše maluje

26.10.2016 | V Nové budově Národního muzea jsou na výstavě "Ne ruka, to duše maluje" k vidění optimistické obrazy nejenom českých malířů a malířek s vážným tělesným postižením, ale i díla jejich zahraničních kolegů. Podívejte se s námi na medailonky těchto autorů.

Umělci vystavující na této neobvyklé výstavě ztatili tvořivou schopnost rukou. Mnozí z nich jsou upoutáni na lůžko či invalidní vozík, tudíž jsou ve svém každodenním životě závislí na pomoci druhých. Tito lidé se však nevzdali a navzdory svému osudu rozvíjejí svůj umělecký talent a malují neobvyklým způsobem. Svá díla tvoří pomocí úst či nohou.

Na výstavě jsou představena výtvarná díla Lenky Bromkové, Petra Šrámka, Šárky Dvorské, Pavla Hejhala, Jakuba Hříbka, Tomáše Janouška, Zdeny Ježkové, Barbory Sedláčkové a Veroniky Svatošové. Všichni vystavující malíři jsou stipendisty Celosvětového sdružení malířů malujících ústy a nohama, přičemž v České republice tyto umělce prezentuje Nakladatelství UMÚN.

Autor videa: Matěj Beran,
© Nakladatelství UMÚN s.r.o.

Obraz. Obraz od Lenky Bromkové. Zdroj: Národní muzeum

Dotkněte se venkova