Dotkněte se venkova

03.10.2016 | V Národopisném muzeu – Musaionu byl v rámci projektu Strážci paměti: 200 let muzejnictví otevřen nový experimentální prostor, který přiblíží slabozrakým a nevidomým návštěvníkům vybraná témata spojená s životem našich předků.

Výstavní prostor je věnován tradiční lidové kultuře České republiky – tématům spojeným s lidovými tradicemi, svátky, zvyky i materiální kulturou na vesnici na přelomu 19. a 20. století. Zastoupeny zde jsou příklady předmětů a materiálů každodenního užití i ukázky tradičních lidových písní. K expozici byl vydán i doprovodný katalog Tradiční lidová kultura dotykem v Braillově písmu a černotisku.

Dále jsou připraveny doprovodné komentované programy v návaznosti na lidové zvyky, tradice a tradiční svátky nejen pro nevidomé a slabozraké návštěvníky, ale i pro zájemce z řad škol a zájmových spolků.

S předměty představujícími lidovou kulturu se může seznámit každý návštěvník. V prostoru expozice jsou umístěny masky na oči, se kterými si mohou zájemci projít výstavu hmatem a přiblížit si tak svět nevidomých a slabozrakých návštěvníků.

V rámci doprovodných programů si mohou návštěvníci vyzkoušet svět nevidomých. Zdroj: Národní muzeum

Folklorní taneční v Národopisném muzeu

Kouzlo flašinetu