"Milý Ježíšku, přeji si..."

24.11.2016 | Vánoce jsou dodnes nejvýznamnějším svátkem. České Vánoce mají osobitou kulturní podobu po staletí utvářené bohaté tradice zvyklostí. Národopisné muzeum Národního muzea připravilo výstavu historických hraček a dalších předmětů spojených s tímto svátkem.

Vlastní Vánoce začínají Štědrým dnem – 24. prosince a slaví se i následující dva dny, které jsou stejně jako Štědrý den státním svátkem. Štědrý den byl chápán jako den zcela výjimečný, a proto se mu připisovala zvláštní moc. Nám tento sváteční čas připomíná výstava "Milý Ježíšku, přeji si...", v Národopisném muzeu Národního muzea.

Hlavním bodem, vlastím počátkem oslav byla slavnostní večeře, k níž se schází celá rodina. Tradičně se skládá z rybí polévky, kapra a bramborového salátu. Většina chodů měla svůj skrytý význam. Ve vesnických rodinách ovšem nebývala ryba typickou součástí večeře. Tou naopak bylo a zůstalo ovoce.

Nejvýznamnějším pečivem je dodnes vánočka – pletený podélný útvar z kynutého těsta, másla, vajec, koření, rozinek a mandlí. V posledních generacích se v českých zemích stalo skutečným symbolem domácích Vánoc cukroví. Řada receptů na vánoční cukroví je rodinných a přinášely je kuchařské knihy pro měšťanské domácnosti už v polovině 19. století.  

Český Ježíšek

Toto jméno označuje Ježíše v dětském věku, ježíškem se označuje i štědrovečerní dárek, je také synonymem Štědrého dne nebo večera. Jde o nadpřirozenou bytost, která obdarovává děti i dospělé. Tradice Ježíška plně zdomácněla v Čechách, na Moravě a ve Slezsku v 19. století. Ve 20. století už vystupuje Ježíšek pravidelně ve spojení s rozsvíceným vánočním stromečkem.

Vánoční dary 24. prosince (někde až na Boží hod vánoční 25. prosince) jsou od Ježíška neoddělitelné. Dodnes se dětí ptáme na dárky slovy: „Jaký byl Ježíšek?“. Děti píšou svá přání Ježíškovi: „Milý Ježíšku, přeji si.“  

Výstava v Národopisném muzeu pojednává především o vánočních přáních dětí. Jejich velkým přáním bylo, a stále je, dostat hračky. A právě hračkám je tato výstava z velké části věnována.

Na výstavě jsou představeny zejména hračky ze sbírek Národního muzea, Etnografického oddělení - dřevěné lidové hračky, panenky oblečené v lidovém kroji, různých provedeních, ale i městských šatečkách, pokojíčky pro panenky, různá zvířátka a další hračky městské provenience.

Mimo hraček budou k vidění i dětské městské či lidové oděvní součástky, které mohly být také vánočním dárkem. 

Výstava je doprovázena i krásným skříňkovým betlémem s velkým množstvím drobných figurek, adventními kalendáři pro děti z 20. století a 21. století, ale i vánočními ozdobami různých tvarů, motivů a z různorodých materiálů.  

Ptáte se, jak děti chodily upravené ke svátečnímu štědrovečernímu stolu? Určitě se přijďte podívat, uvidíte zde několik dětských figurín oblečených do různých krojů z Čech a Moravy z 19. a 20. století, ale i městskou dívku z Prahy, z  20. let 20. století, oblečenou do úžasných šatů.

Autorkou textu je Monika Tauberová z Etnografického oddělení Národního muzea.

gallery


Kam dál?

Dětské vánoční programy v Národním muzeu

Folklorní taneční v Národopisném muzeu

Historie dětských pantoflíčků

(EK)

Lidová kultura