Jak se natáčel spot k výstavě Retro?

30.08.2016 | Od včerejšího dne je možné v České televizi zhlédnout spot k výstavě Retro. Podívejte se s námi do zákulisí jeho natáčení.

Olympijské oděvy v muzejních sbírkách

22.08.2016 | Olympiáda v Riu skončila. Stejně jako po předchozích olympijských hrách očekává Národní muzeum přírůstky do svých sbírek. Například do sbírky sportovního oděvu, která je uložena v Oddělení dějin tělesné výchovy a sportu a obsahuje mnoho zajímavého a rozličného materiálu, dokládajícího historii sportovních aktivit u nás. Nemalou část tvoří kolekce oděvů, která shromažďuje sbírky od prvních sokolských krojů, úborů dělnických tělocvičných jednot a dresů ze spartakiád přes speciální oděvy pro jednotlivé druhy sportu. Díky Československému a v současné době Českému olympijskému výboru a i nejednomu olympionikovi je sportovní sbírka rozšiřována o oděvy naší reprezentace na olympijských hrách.

Představení nových expozic III. díl

18.08.2016 | Další článek ze seriálu o chystaných nových expozicích v Historické budově Národního muzea představí expozici s názvem „Člověk, společnost a kultura v minulosti“, která bude návštěvníkům přibližovat proměny společnosti a kultury v českém a evropském pravěku a starověku. Expozice bude instalována v osmi výstavních sálech ve druhém patře historické budovy Národního muzea v návaznosti na zoologický celek Velké příběhy evoluce, se kterým bude provázána prostřednictvím oddílu První lidé a jejich předchůdci.

Kouzlo flašinetu

09.08.2016 | Dne 9. 8. 2016 proběhl už třetí ročník mezinárodního festivalu Flašinet žije!, jehož pořadatelem je Národní muzeum. Abychom se podělili o krásnou atmosféru, která na jednom z míst konání panovala, připravili jsme krátké video.

Staré snímky zachycují atmosféru LOH z roku 1920

04.08.2016 | Podívejte se na fotografie z průběhu letních olympijských her, které proběhly téměř před sto lety v Antverpách. Zahájeny byly necelých 18 měsíců po skončení první světové války, jejíž stopy byly v místě konání stále patrné.

Sbírky muzea obohatila tvorba Dany Puchnarové

18.07.2016 | Kolekce originální knižní tvorby malířky, grafičky a ilustrátorky Dany Puchnarové (*1938) je cenným novým přírůstkem do sbírek oddělení knižní kultury Knihovny Národního muzea. V rozsáhlém souboru lze nalézt ilustrace, přípravné studie i návrhy knižních úprav – přebalů, knižních vazeb, edičních značek, typografie; dále pak exlibris, návrhy plakátů i korespondenci s nakladateli.

Prohlédněte si skicu k vzácnému obrazu Husitské kázání

08.07.2016 | Mezi nejvzácnější malířská díla, která uchovávají depozitáře Národního muzea, náleží skica k proslulému obrazu Husitské kázání od Karla Friedricha Lessinga.

Plakáty letních olympijských her

24.06.2016 | Archiv tělesné výchovy a sportu Národního muzea uchovává jednu z největších sbírek sportovních a tělovýchovných plakátů na světě. V současné době dosahuje počet těchto plakátů 9600 kusů. Některé z nich můžete vidět na právě probíhající výstavě Olympijský plakát v Národním památníku na Vítkově.

Představení nových expozic II. díl

23.06.2016 | Druhá část série článků o nových expozicích Národního muzea je věnována rozsáhlému celku zoologicky zaměřených expozic, který ponese jméno „Velké příběhy evoluce“. Podle současných plánů bude tato expozice umístěna na ploše více než šesti výstavních sálů a pokryje přes polovinu druhého patra Historické budovy Národního muzea. Velké příběhy evoluce budou vyprávět o cestách, jimiž se živočišné organismy (počínaje těmi nejjednoduššími a konče komplexními, jako je člověk) vydávaly s cílem ovládnout Zemi. Převážně zoologicky pojatá expozice bude doplněna paleontologickými doklady vývoje některých skupin organismů.

Josef Suk. Housle – můj osud

20.06.2016 | Josef Suk, který zemřel před pěti lety, byl celosvětově uznáván jako přední houslový virtuos. Ve světě byl vítán zvláště jako pokračovatel hudební tradice rodiny Dvořákovy a Sukovy – Antonín Dvořák byl jeho pradědečkem a skladatel a houslista Josef Suk jeho dědečkem.