21.08.2015 | Dramatické dějinné momenty mají své neviditelné hrdiny a hrdinky. Před sedmi lety uspořádalo Národní muzeum u příležitosti čtyřicátého výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa sběrovou akci, díky které se podařilo shromáždit široké spektrum artefaktů připomínajících srpnové události. Jsou mezi nimi také vzpomínky pamětníků a pamětnic. Mezi unikáty, které Národní muzeum do sbírek získalo, patří i dopis tehdy třicetileté lékařky pražské záchranné služby Světluše Závorové. Napsala ho týden po invazi rodičům. Retrospektivně v něm líčí své prožitky z prvních dnů okupace. Dopis je jedinečným pohledem na tehdejší události v hlavním městě z perspektivy záchranářky. A zároveň zachycuje hrdinství této mladé ženy.
18.08.2015 | Ve sbírkách antropologického oddělení Národního muzea je uložen jeden z nejvýznamnějších předmětů Národního muzea: výlitek mozkovny neandertálského člověka, který zemřel na lokalitě Gánovce – Hrádek nedaleko Popradu. Tento nález je světový unikát. Dosud bylo objeveno pouze několik výlitků mozkovny zvířat. Sám kurátor předmětu Vítězslav Kuželka říká, že se jedná o majetek celého lidstva.
13.08.2015 | Začátkem letošního února spustilo Národní muzeum nový dobrovolnický program, který zájemcům umožňuje aktivně se zapojit do chodu této největší muzejní instituce v České republice. Jak po půl roce od zahájení program funguje?
24.07.2015 | Od roku 1855 začal archeologický sbor Musea království Českého (dnešního Národního muzea) vydávat periodikum Památky archeologické. Archeologie, která byla v té době ještě poměrně mladou vědou, se provozovala různě. Jednou její formou byly zvláště v letních měsících výlety či vycházky za různými historickými a archeologickými památkami. Badatelé pak v Památkách archeologických uveřejňovali svoje poznatky z jednotlivých vycházek.
20.07.2015 | Národní muzeum představí v desetidílném seriálu nejcennější předměty ze svých sbírek. S jednotlivými příběhy exponátů vás seznámí naši odborníci a jejich vyprávění doplní unikátní záběry. Poznejte s námi to nejcennější, co Národní muzeum opatruje.
10.07.2015 | Ženy a květiny jsou věčné téma krásy a elegance. Od nepaměti ženy využívaly květiny k umocnění vlastního půvabu a to nejen ty živé. Květiny jsou symbolem jara a léta, ale v dobách minulých se dámy rády obklopovaly záplavou květů i v zimě.
08.07.2015 | Boženu Němcovou zná každý. Byla to slavná spisovatelka, krásná a muži obletovaná žena, ovšem nešťastná matka i manželka. Bez výpomoci cizích lidí by nedokázala uživit rodinu a svoje trápení občas zaháněla sklenkou něčeho ostřejšího.
07.07.2015 | Oficiální státní svátky jsou často odbývány jaksi z povinnosti a bez skutečných emocí. Ne vždy tomu tak je, někdy přeci jenom překročí svůj původní rámec a stanou se ve svých důsledcích něčím nevšedním. Vyvolají veřejnou diskusi či sled událostí důležitých pro zemi. Jedním z takových byly dozajista i husitské oslavy v roce 1925.
02.07.2015 | Léto a horké dny jsou tady. Kdo by neznal radosti i starosti, které toto období přináší. Zálibu v rekreování měli naši předci stejně jako my. V archivech Českého muzea hudby jsme našli, jak své volno trávili velikáni českého hudebního nebe.
30.06.2015 | Od 17. června je v Českém muzeu hudby k vidění malá výstavka s názvem Kdož jsú boží bojovníci aneb Mistr Jan Hus, husitství a hudba. Najdete ji ve stálé expozici Českého muzea hudby. Mezi vystavenými předměty je také přesná kopie Jistebnického kancionálu.
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!