VIDEO: Na návštěvě u výtvarníka Stanislava Kolíbala

17.02.2015 | Ve sbírkách oddělení knižní kultury Knihovny Národního muzea se nachází dva ilustrační soubory výtvarníka Stanislava Kolíbala. Zajímavostí je kolekce jeho jedenácti rytých kreseb k povídce Borise Pilňaka Hra o život, kterou mělo vydat pražské nakladatelství v roce 1945. Stanislav Kolíbal vzpomíná po sedmdesáti letech na okolnosti vzniku ilustrací k povídce i na to, proč tehdy Hra o život nemohla vyjít.


Novokřtěnci přinesli na naše území fajáns

13.02.2015 | Habáni zvaní také novokřtěnci přišli roku 1526 do našich zemí. Přinesli s sebou tajemství výroby keramiky zvané fajáns, která u nás zlidověla. Překrásné fajánse pocházející už ze 17. století ukrývá Etnografická sbírka Národního muzea.


FOTOGALERIE: Obrázky z Onoho světa

06.02.2015 | Na výstavě Onen svět v Národopisném muzeu – Musaionu najdete odpovědi na otázky, jak se naši předci pomocí zvyků a tradic vyrovnávali s kritickými momenty života, mezi něž patří i smrt. Jsou tu k vidění i předměty používané při loučení se zemřelým.


Portál eSbírky změnil kabát a přidal i nové funkce

05.02.2015 | Portál eSbírky vznikly v roce 2010 jako projekt Národního muzea. Jeho záměrem je prezentovat ve virtuálním prostředí muzejní a galerijní sbírky z českých muzeí a galerií. Se začátkem nového roku eSbírky změnily kabát a rozšířil se i o nové funkce.


Nejzajímavější dotazy – copak je to za kámen?

02.02.2015 | Téměř každý den přichází do Národního muzea dotazy a prosby o určení neznámých předmětů nebo živočichů. V seriálu "Nejzajímavější dotazy" tentokrát představujeme dotaz týkající se určení kamene z chorvatského ostrova Hvar.


Po půl století opustili entomologové kunratický zámek

26.01.2015 | Sbírky Entomologického oddělení Národního muzea se po 53 letech daly do pohybu - bylo nutné je přesunout ze zámku v Kunraticích do moderních depozitářů v Horních Počernicích. Pracovníci Národního muzea za sebou v Kunraticích zanechali dlouhou historii, stejně jako vzpomínky na toto "zámecké" pracoviště. Zažili tu i neobvyklé situace - například stavbu dřevěné transylvánské vesnice pro film Van Helsing na dvoře zámku.


Cestovatelé Paclt a Holub se znepřátelili na smrt

22.01.2015 | Roku 1873 se začala psát historie vyhroceného vztahu mezi "starým zkušeným orlem", cestovatelem Čeňkem Pacltem a "opeřeným sokolíkem" Emilem Holubem, který měl tehdy všechny své slavné cesty ještě před sebou. Jejich zezačátku dobrý vztah se změnil v zuřivé nepřátelství, které dál posiloval český tisk. Na stránkách českých deníků a novin spolu totiž vedli podporovatelé a přátelé obou cestovatelů mediální válku.


Moravská Hellas fotografa Erwina Rauppa

21.01.2015 | Díky německému fotografovi Erwinu Rauppovi se zachoval jedinečný obraz moravského Slovácka na přelomu 19. a 20. století. Raupp se tu zaměřoval na kulturu všedního dne a environmentální souvislosti venkovského života. V jeho fotografiích najdeme také silný sociální aspekt, který se v tehdejší české národopisné fotografii prakticky nevyskytoval.


Jak lenochod ke klíštěti přišel

19.01.2015 | V Národním muzeu je uloženo mnoho pokladů, sbírek ze všech oborů lidské činnosti i přírodních artefaktů. Výtvory lidské spravují historici, archeologové a etnografové, výtvory přírodní pak přírodovědci. Zdálo by se, že se obory společenskovědní a přírodovědné míjejí a není nic, co by je spojovalo. Ale právě rozmanitost sbírek Národního muzea někdy spojí zdánlivě nespojitelné. Například příběh lenochoda a klíštěte, pocházejících z různých sbírek v rámci Národního muzea.


Dobrodruh Čeněk Paclt byl posedlý zlatem a diamanty

14.01.2015 | Před více než dvěma sty lety se narodil dobrodruh, který jako první Čech procestoval pět světadílů. Turnovský rodák Čeněk Paclt žil nebezpečně a zemřel tak, jak žil – sám ve svém stanu na břehu africké řeky, kde se pokoušel najít diamanty. Bylo mu 73 let.