18.08.2015 | Ve sbírkách antropologického oddělení Národního muzea je uložen jeden z nejvýznamnějších předmětů Národního muzea: výlitek mozkovny neandertálského člověka, který zemřel na lokalitě Gánovce – Hrádek nedaleko Popradu. Tento nález je světový unikát. Dosud bylo objeveno pouze několik výlitků mozkovny zvířat. Sám kurátor předmětu Vítězslav Kuželka říká, že se jedná o majetek celého lidstva.
Výlitek mozkovny byl nalezen náhodou v travertinové kupě v roce 1926 při lámání kamene. Kamenický mistr Kalman Koki ho posléze spolu s dalšími nálezy prodal za 100 korun československých badateli z Národního muzea Jaroslavu Petrbokovi, který zde rok předtím prováděl archeologický průzkum. Petrbok se domníval, že jde o mozek mamuta, proto předmět po návratu do Prahy uložil do sbírek a nereferoval o něm.
Později jej však předal k výzkumu profesoru Vlčkovi, který v něm odhalil právě výlitek mozkovny neandrtálce. Tato teorie se zpočátku setkala s nesouhlasem dalších českých odborníků. Profesorův názor podpořila až v roce 1958 mezinárodní komise složená z tehdejších kapacit v oboru paleoantropologie. Až do té doby byla existence neandertálských populací ve střední Evropě popírána. Profesoru Vlčkovi nakonec dalo za pravdu i uran-thoriové datování provedené v posledním desetiletí 20. Století. Datování gánovecké lokality potvrdilo zařazení nálezu do poslední doby meziledové. Absolutní stáří výlitku mozkovny se odhaduje na 105 000 let.
(EK)
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!