Osudy Volyňských Čechů

26.09.2016 | V Městském muzeu v Podbořanech na Žatecku se již dlouhodobě nachází expozice věnovaná dějinám Volyňských Čechů. Ta se zabývá životem této minority na západní Ukrajině v celé šíři - tedy od počátků kolonizace až po konec 2. Světové války.


Nejzajímavější dotazy – Co se děje se čmelákem?

13.09.2016 | Do Národního muzea často přicházejí z řad veřejnosti dotazy z nejrůznějších oblastí. Naši přírodovědci už pomohli určit nejednoho zdánlivě neznámého živočicha či minerál, archeologové tajemný nalezený předmět a knihovníci zase rodinné knižní poklady. Rozhodli jsme se, že vám budeme průběžně představovat ty nejzajímavější dotazy, které jsme obdrželi.


Historie Domu módy

05.09.2016 | Dům módy letos v létě oslavil 60. výročí od svého otevření, a proto ve výstavě Retro nemohou šaty z Domu módy chybět, a to jak ty historické, tak současné.


Desetibojaři v Národním muzeu

26.08.2016 | ADAD je zkratka pro Amatérský desetiboj atletických družstev. Národní muzeum nyní do svých sbírek získalo významnou akvizici od závodníků, pořadatelů a rozhodčích tohoto významného atletického závodu, jenž vloni ukončil v rámci 37. ročníku svou činnost. Rok od posledního sportovního klání v Lovosicích se sešli v zasedací místnosti Národního muzea legendy české atletiky Jaroslav Ptáčník, Luboš Svoboda, Jan Beneš, Jan Ježek, Luboš Vaner, Jiří Janouch a pirisový malíř Vladimír Hobst, aby zavzpomínali na dobu kdy se seznámili, závodili a kdy došlo k nápadu, uspořádat amatérský desetiboj.


Dámská móda v minulém století – 30. léta

08.08.2016 | Třicátá léta přinesla velké vystřízlivění. Černý pátek na newyorské burze v roce 1929 ukončil období rozkvětu a rozkolísal celosvětovou ekonomiku. Následné období hospodářské krize zasáhlo do všech aspektů lidského života, včetně oblékání.


Dámská móda v minulém století – Zlatá dvacátá léta

20.07.2016 | První světová válka otřásla celým světem. Nebylo proto divu, že se v poválečném období všichni snažili na prožité hrůzy zapomenout a bavit se. Po překonání poválečné krize došlo ve většině zemí k obnově hospodářství, snížení nezaměstnanosti, zlepšení životní úrovně a všeobecnému rozkvětu. Proto se druhá polovina 20. let označuje jako „zlatá dvacátá“. Právě tento rozvoj ekonomiky a chuť se bavit měly vliv na rozkvět společenského života. Atmosféra bezstarostnosti, radosti a elegance, která na nás dýchá například z filmu Great Gatsby, vychází právě z optimistické nálady předkrizového období.


Kdo si hraje, nezlobí!

08.07.2016 | Zavzpomínejte s námi na doby svého dětství. Se kterými z těchto hraček jste si hrávali? Retroherna na výstavě Retro, která bude otevřená v Nové budově Národního muzea až do dubna příštího roku, vám se vzpomínáním pomůže. Připravili jsme ukázky hraček, které připomenou dětství snad úplně každému.


Příběh modré Škodovky

01.07.2016 | Již u vchodu do Nové budovy Národního muzea zaujmou návštěvníky první z exponátů výstavy Retro. Jedním z nich je blankytně modrý automobil značky Škoda Felicia z roku 1960. Málokoho by napadlo, že tenhle krásný veterán byl před několika lety pouhým vrakem. Jak se auto dostalo ke svému nynějšímu majiteli se dozvíte v našem videu.


Didžeridu ve sbírkách Národního muzea

27.06.2016 | Australský hudební nástroj didžeridu se vyznačuje specifickou technikou hraní i nezaměnitelným zvukem. Objevuje se v legendách, je vyobrazeno na skalních malbách a používá se při řadě aboridžinských ceremonií. Přestože je pro Austrálii tak typické, nacházel se až donedávna ve sbírkách Náprstkova muzea pouze jediný kus. Vloni přibyl druhý, který umožňuje zajímavé srovnání.


Děti baví Retro!

16.06.2016 | Ještě než byla samotná výstava Retro otevřena, prošla zatěžkávácím testem. Retrohernu si zde vyzkoušely děti první třídy Základní školy sv. Voršily.