20.07.2015 | Národní muzeum představí v desetidílném seriálu nejcennější předměty ze svých sbírek. S jednotlivými příběhy exponátů vás seznámí naši odborníci a jejich vyprávění doplní unikátní záběry. Poznejte s námi to nejcennější, co Národní muzeum opatruje.
Prvním představeným předmětem je Jenský kodex, který je unikátní památkou českého písemnictví a patří k nejcennějším rukopisům uloženým ve sbírkách Knihovny Národního muzea. Významný je nejen díky svým nádherně zdobeným iluminacím, ale také díky tomu, že vypovídá o husitské době, která byla jedním z klíčových období české historie.
Kodex, který vznikl na přelomu 15. a 16. století, je zajímavý jak pro svůj unikátní obsah, tak pro svoji historii. Z husitských Čech se totiž neznámými cestami dostal do německé Jeny, kde ležel následujících několik staletí v univerzitní knihovně. Teprve v 50. letech se dostal přičiněním německého prezidenta zpět do své původní vlasti.
Více se o Jenském kodexu můžete dočíst zde.
(EK)
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!