Neviditelné figuríny

15.06.2016 | Výstava Retro je nejen pěknou ukázkou módy minulých let, ale přináší do České republiky zcela nový výstavní prvek. Jsou jím takzvané neviditelné figuríny, inspiraci pro ně čerpaly autorky výstavy v zahraničí. V našem videu restaurátorka Dana Fagová poodhalí jejich výrobu.

Nejzajímavější dotazy – k čemu to sloužilo?

09.06.2016 | Mezi dotazy, které Národní muzeum od veřejnosti dostává, se často objevují i prosby o určení "záhadných" předmětů.

Unikátní hokejové trofeje ve sbírkách Národního muzea

30.05.2016 | V Síni slávy Českého svazu ledního hokeje jsou v současnosti vystaveny dva z nejvýznamnějších exponátů ze sbírek Oddělení dějin tělesné výchovy a sportu Národního muzea, vztahujících se k dějinám českého ledního hokeje před druhou světovou válkou. Jedná se o dvě sportovní trofeje – putovní pohár Ligue Internationale de Hockey sur Glace (LIHG) a vůbec první trofej slavného Spenglerova poháru, který je nejstarším turnajem klubových mužstev v ledním hokeji v Evropě.

Svět zvířat objektivem Josefa Váchala

28.04.2016 | Oddělení knižní kultury Knihovny Národního muzea uchovává ve svých sbírkách cenný fotoarchiv grafika Josefa Váchala. V kolekci se nachází i výtvarníkova autorská fotografie otištěná v časopise Svět zvířat v roce 1915. Téhož roku Váchal od časopisu obdržel ve slosování dokonce výhru – angorskou kočku.

Pravěké keramické bubny

20.04.2016 | V archeologických sbírkách Národního muzea se nachází doklady dávno zaniklých kultur. Některé předměty pocházející z pravěku se však velmi podobají těm dnešním. Takovým příkladem jsou dva keramické bubny, které svým tvarem připomínají některé současné africké bubny.

Kabylská čelenka ve sbírkách Náprstkova muzea

22.03.2016 | Krásnou čelenku, kterou se zdobí Kabylské ženy, do sbírek Náprstkova muzea pořídil známý spisovatel Julius Zeyer. Samotný nákup byl však poměrně dobrodružný a málem k němu nedošlo. Nakonec však byla pro Náprstkovo muzeum zakoupena. Ve sbírkách má velmi význačné místo, neboť je velmi cenná a pochází ze zajímavého kulturního prostředí.

Dům Vojty Náprstka v Milwaukee

17.03.2016 | Vojta Náprstek je znám především jako zakladatel Českého průmyslového muzea, politik, mecenáš a iniciátor vzniku prvního ženského vzdělávacího spolku v Čechách – Amerického klubu dam. Většina dochovaných fotografií jej zobrazuje jako usedlého muže v letech, nicméně v mládí byl také radikální revolucionář. Jako student práv vídeňské univerzity se zapletl do revoluce v roce 1848 a z obavy před persekucí a zatčením uprchl do Ameriky, kde strávil devět let svého života.

Video: Afrika plná masek - III. díl

25.02.2016 | Přinášíme vám další díl seriálu o afrických maskách. Dnes se dozvíte příběh antilopí masky a také se dozvíte, jaké masky mohou v Africe nosit ženy.

Šamanská výbava A. V. Friče

10.02.2016 | Bororové, žijící na pomezí Brazílie a Bolívie, jsou známí svojí oblibou ve zdobení. Pověstní jsou barevnými čelenkami z peří papoušků Ara. Jednu takovou čelenku vlastní i Náprstkovo muzeum. Do jeho sbírek se dostala díky slavnému českému cestovateli a znalci kaktusů A.V. Fričovi.

Sběratelovy Vánoce

21.12.2015 | Začtěte se s námi do deníku spisovatele, cestovatele a sběratele Joe Hlouchy. Jak vzpomínal na Vánoce roku 1898?