Tři milníky v jednom ohlédnutí

26.06.2015 | Letošní rok se dočkalo Národopisné muzeum – Musaion tří významných výročí, které oslavilo v rámci tradiční Národopisné slavnosti. Během této akce se veřejnosti představily nejvýznamnější folklorní soubory z celé České republiky a mistři lidového řemesla. Jaká významná data si česká národopisná obec připomínala?


Jenský kodex

25.06.2015 | Jenský kodex je unikátní památkou českého písemnictví a patří k nejcennějším rukopisům uloženým ve sbírkách Knihovny Národního muzea. Významný je nejen díky svým nádherně zdobeným iluminacím, ale také díky tomu, že vypovídá o husitské době, která byla jedním z klíčových období české historie.


Jak vzniká kniha? I. díl

18.06.2015 | 18. 6. 2015 | Umělecké knihařství Lubomíra a Miroslavy Krupkových má více než pětatřicetiletou tradici. V ateliéru Krupka se knihy vyrábějí ručně a ke slovu tu přichází prastaré řemeslné techniky, jako je čerpání papíru, knihtisk a knihvazačství. Lubomír Krupka ukazuje na příkladu volné vazby knihy Zemětřesení od Heinricha von Kleista jednotlivé řemeslné postupy, které zde představíme v novém seriálu.


Husovská výstava ve stínu války

15.06.2015 | Letos si připomínáme 600 let od smrti Mistra Jana Husa. Vzpomínkové akce probíhaly i před sto lety v roce 1915 na pětisté výročí, kdy byla v Museu království českého uspořádána velká výstava na jeho památku. Tu se podařilo zrealizovat i přes tíživou atmosféru první světové války. Iniciátorem celého projektu byl vlastenec a filozof František Mareš.


VIDEO: Pozvánka na Pražskou muzejní noc 2015

10.06.2015 | Koho by nelákalo navštívit muzeum v noci, a dokonce zadarmo? Pražská muzejní noc 2015 přesně tohle návštěvníkům nabízí. A že to stojí za to! Svoje dveře bude mít dokořán na 80 objektů.


Jindřich Štreit: fotograf smrtelných slastí

05.06.2015 | V tomto videu se představí fotograf Jindřich Štreit, jehož fotografie mohou návštěvníci spatřit na výstavě Smrtelné slasti.


Ivan Kyncl – rebel s kamerou

01.06.2015 | Už jako patnáctiletý mladík protestoval Ivan Kyncl proti okupaci sovětských vojsk. Později si jako svoji protirežimní zbraň pořídil fotoaparát, kterým zachycoval kritiky stávající politické situace, a také nesvobodu, která v našich zemích během normalizace panovala. Jeho tvorbu nyní připomíná výstava, která se otevírá již 4. června v Národním památníku na Vítkově.


VIDEO: Jaký bude další osud Palackého mozku?

15.05.2015 | Mozek Františka Palackého musí kvůli rekonstrukci Historické budovy Národního muzea opustit Panteon, kde byl uložen přes 55 let. Jeho dalším útočištěm se stane Památník Františka Palackého a Františka Ladislava Riegra.


VIDEO: V Koreji končí úspěšná výstava o českém skle

22.04.2015 | Výstava Příběh českého skla – The Story of Bohemian Glass, která je od února tohoto roku k vidění v Národním muzeu Koreje v Soulu, končí v neděli 26. dubna 2015.


Čáp bílý s kroužkem Národního muzea dolétl až do Gambie

13.04.2015 | Byl okroužkován v červnu 2014 jako nevzletné mládě speciálním plastovým kroužkem s nápisem N. Museum Praha CA 155 v Draženově u Domažlic. Spolu s dalšími třemi sourozenci se vylíhl na hnízdě umístěném na funkčním komínu kotelny v areálu Draženovského zemědělského družstva.