Holub stěhovavý zahnízdil v Arše Noemově

25.01.2017 | Na Archu Noemovu přilétl holub stěhovavý. Nahradil jiný vyhynulý druh, velescinka kapverdského.


Rozhovor s Martinem Manojlínem o technice tisku z výšky a exlibris

20.01.2017 | Knihovna Národního muzea, Oddělení knižní kultury, spravuje druhou největší sbírku exlibris v republice. Ve svých fondech uchovává exlibris historická i moderní, převážně české provenience. V loňském roce sbírky obohatily také 4 grafické bibliofilské soubory a soubor 10 exlibris, které výborně dokumentují rozvoj grafické techniky tisku z výšky ve 21. století. V rozhovoru s jejich autorem, grafikem Martinem Manojlínem, Vám přiblížíme nejen techniku experimentálního mnohobarevného linorytu, v níž je expertem, ale i problematiku provázející vznik exlibris a sběratelský život kolem něj.


Krása pravěkých korálků II.

19.01.2017 | Korálky patří mezi nejstarší šperky vůbec. V průběhu věků se vyráběly z různých materiálů, měly různou velikost, tvar, nebo barvu. V tomto videu představíme jednoduché korálky z nebarveného skla.


Pavouci v lidských obydlích – 1. díl

11.01.2017 | Tento rok bude na stránkách Muzea 3000 vycházet malý seriál o pavoucích, na které můžete narazit ve svých bytech, domech nebo chatách. Každý měsíc vám představíme jeden druh. Popíšeme, jak vypadá, jakým způsobem žije a zda je něčím neobvyklý. První díl představí pavouka, který u nás nikde jinde než v lidských obydlích nežije.


Afrika plná masek – IV. díl

10.01.2017 | Ve sbírkách Náprstkova muzea se nachází soubor několika jorubských masek gelede z Nigerie. První masky tohoto typu se dostaly do muzea v roce 1925 v rámci pozůstalosti obchodníka s korálky.


Nejoblíbenější retromóda – styl 50. let

04.01.2017 | Když se řekne retro, většinu lidí okamžitě napadne široká sukně ke kolenům s bohatou spodničkou. Tato pro 50. léta typická móda zvýrazňující ženskost se i nyní těší velké oblibě. Linie vycházela z kolekce slavného návrháře Christiana Diora, prezentované na počátku roku 1947.


Nejzajímavější dotazy – copak je to za pavouka?

15.12.2016 | Do Národního muzea často přicházejí z řad veřejnosti dotazy z nejrůznějších oblastí. Naši přírodovědci už pomohli určit nejednoho zdánlivě neznámého živočicha či minerál, archeologové tajemný nalezený předmět a knihovníci zase rodinné knižní poklady. Rozhodli jsme se, že vám budeme průběžně představovat ty nejzajímavější dotazy, které jsme obdrželi.


Od Flugblätteru k Šípům: evoluce humoru v česko-amerických novinách ze sbírek Náprstkova muzea

14.12.2016 | Ve sbírkách knihovny Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur se nachází velmi početná sbírka tisků, novin a časopisů, kterými si ulehčovali stesk po domově či udržovali povědomí o dění v krajanské komunitě čeští emigranti v evropských zemích i v zámoří. Zcela výjimečné místo počtem titulů i objemem mezi nimi zaujímají periodika těch Čechů, kteří se ve dvou uplynulých stoletích přestěhovali do Ameriky.


Výrobci dřevěných hraček ze Skašova

02.12.2016 | Skašov leží mezi Nepomukem a Přešticemi, jižně od Plzně. V roce 1854 se nazýval Lhota Kašova, později Lhůta. Levné dřevěné skašovské hračky byly oblíbené pouťové a jarmareční zboží. V polovině 20. století se ve Skašově věnovalo výrobě hraček 52 rodin.


Oltář ze Slavětína

29.11.2016 | K 700. výročí narození Karla IV. připravilo Národní muzeum výstavu, která návštěvníky uvede do světa karolinské společnosti a představí i následný kulturní, umělecký, hospodářský a společenský rozvoj, který touto érou započal. Mnohé předměty prošly před vystavením rukama restaurátorů. Představíme vám největší kompletně zrestaurovaný předmět, který bude na výstavě k vidění.