Výstava Retro inspiruje aneb od skici k nové sukni

26.05.2017 | Retrodne Staň se manekýnkou nebo manekýnem v listopadu loňského roku se zúčastnily desítky dětí. Všechny děti, které správně vyplnily náš kvíz, si mohly vylosovat malý dárek. Vítězové tomboly dostali hodnotné retro dárky od partnera akce vydavatelství Burda.

Retro letí i na Slovensku!

18.05.2017 | V rámci doprovodného programu ke slovenské výstavě Nech šije! se uskutečnila v kavárně Slovenské národní galerie veřejná diskuse k tématu československé módy v období 1945–1989. Jednou z mluvčích byla i autorka výstavy Retro – Míra Burianová. Jaké je česko-slovenské retro?

Pavouci v lidských obydlích – 5. díl

15.05.2017 | Všimli jste si ve sklepě, v hromadě kamení nebo ve škvírách ve zdi zvláštní nafialovělé pavučiny? Říkali jste si, který že pavouk to umí snovat modře? Dnes Vám ho představíme. Je to náš nenápadný společník – cedivka domovní.

Pavouci v lidských obydlích – 4. díl

19.04.2017 | Když se řekne invazní živočich, většina z nás si asi vybaví mandelinku bramborovou nebo plzáka španělského. Některá zvířata se ale šíří poměrně nenápadně. Jedním z nich je tento nevýrazný pavouk, se kterým se v našich domácnostech zřejmě budeme setkávat čím dál častěji.

Trilobití drobota ze sbírek Národního muzea

28.03.2017 | Zkamenělé krunýře trilobitů jsou známé ze všech kontinentů a snad každé přírodovědecké muzeum má nějaké ve svých sbírkách. Národní muzeum se krom dospělých trilobitů může pyšnit také množstvím drobných vývojových stádií těchto dávno vymřelých členovců. Velká část tohoto materiálu pochází ze sbírek francouzského inženýra Joachima Barranda, který popsal vývoj trilobitů od nejmenších larev po dospělé jedince již před více než 160 lety.

Šaty na ples? Inspirujte se v minulosti!

17.03.2017 | Ples je událost, na které chce každá žena zazářit a okouzlit svoje okolí. Dobrý výběr šatů je to nejdůležitější. Podívejte se do naší fotogalerie a nechte se inspirovat neodolatelnou krásou retro kusů ze sbírek Národního muzea.

Pavouci v lidských obydlích – 3. díl

15.03.2017 | Evropští arachnologové již po osmnácté vyhlásili Pavouka roku. Letos se jím stal křižák podkorní. A protože se často vyskytuje v těsném okolí lidských stavení, chat, verand, plotů apod., kde se stěsná i do sebemenší škvíry, je mu věnován třetí díl tohoto seriálu.

Objevíte pozůstatky opevnění pevnosti Terezín? Tip na výlet.

06.03.2017 | Teploty stoupají, sníh taje, pomalu se blíží jaro a také období výletů. Vydejte se na průzkum pevnosti Terezín a zkuste objevit pozůstatky opevnění rozesetých v jejím okolí.

Pavouci v lidských obydlích – 2. díl

09.02.2017 | Druhý díl seriálu o pavoucích, kteří doprovázejí naše obydlí, je věnovaný poměrně nenápadnému druhu. Pokud ale máte v okolí skály nebo velké hromady kamení, můžete se s ním potkat. Porozhlédněte se v noci po stropě a po stěnách – objevíte ho?

Unikátní nahrávky árií z Dvořákovy Rusalky na šelakových gramodeskách z počátku 20. století

08.02.2017 | V roce 1877 Thomas Alva Edison vynalezl a následně patentoval svůj vynález fonograf a umožnil tak zaznamenávat zvuk na voskové válečky. Emile Berliner v roce 1887 patentoval gramofon a gramofonovou desku, která se stala největším soupeřem voskového válečku a později ho zcela vytlačila. Na mnoho let tak byla hlavním nosičem pro zaznám a reprodukci zvuku. Tito dva vynálezci odstartovali zcela nový směr - zvukový průmysl.