30.05.2016 | V Síni slávy Českého svazu ledního hokeje jsou v současnosti vystaveny dva z nejvýznamnějších exponátů ze sbírek Oddělení dějin tělesné výchovy a sportu Národního muzea, vztahujících se k dějinám českého ledního hokeje před druhou světovou válkou. Jedná se o dvě sportovní trofeje – putovní pohár Ligue Internationale de Hockey sur Glace (LIHG) a vůbec první trofej slavného Spenglerova poháru, který je nejstarším turnajem klubových mužstev v ledním hokeji v Evropě.
Pohár LIHG
V roce 1908 byla založena Ligue Internationale de Hockey sur Glace (LIHG), která od roku 1956 nese současný název - Mezinárodní federace ledního hokeje (International Ice Hockey Federation – IIHF). Mistrovství Evropy v ledním hokeji bylo první mezinárodní soutěží evropských reprezentačních mužstev, členských zemí LIHG, které se nezávisle na světovém šampionátu konalo v letech 1910-1927. Později byly medaile za evropský mistrovský hokejový titul udělovány dle pořadí evropským účastníkům mistrovství světa, a to až do roku 1991.
Sportovní trofej ze sbírky Oddělení tělesné výchovy a sportu Historického muzea, které společně s Archivem tělesné výchovy sportu je přímým pokračovatelem Muzea tělesné výchovy a sportu, tak představuje jednu z nejstarších, ne-li vůbec nejstarší mezinárodní putovní hokejovou trofej na evropském kontinentu. Česká hokejová reprezentace se v rámci prvních turnajů evropského hokejového šampionátu stala nejúspěšnějším mužstvem v období před první světovou válkou. První místo získala na turnajích v letech 1911 a 1914 v Berlíně, v roce 1913 v Mnichově pak stříbro. Češi vyhráli i turnaj, který se konal v roce 1912 v Praze, ten však byl později anulován. V poválečném období navázala na úspěšnou sérii československá reprezentace a po vítězství v roce 1922 ve švýcarském Svatém Mořici získala první pohár LIHG do trvalého držení.
Spenglerův pohár
Rok poté byl uspořádán první ročník slavného Spenglerova poháru. Turnaj hokejových mužstev se tak koná od roku 1923 každoročně na závěr roku (s výjimkou let 1939-40, 1949 a 1956) ve švýcarském Davosu. U jeho zrodu stál dr. Carl Spengler, nadšený příznivec ledního hokeje, který věnoval vůbec první putovní trofej pro vítěze turnaje. Putovní pohár může do trvalého držení získat mužstvo, které vyhrálo turnaj čtyřikrát celkově, nebo třikrát po sobě. Po patnácti letech získal do trvalého držení v meziválečném období tuto trofej jediný klub, fenomenální československý LTC Praha, který turnaj vyhrál v letech 1929, 1930, 1932 a 1937.
Při posledním vítězném turnaji se LTC Praha utkal ve finále turnaje o trvalé držení trofeje s pořádajícím klubem HC Davos, který měl na kontě také tři předcházející vítězství, a zvítězil brankou v prodloužení. Dobový tisk se o vítězství vyjádřil následovně: „Tři mužstva vyrukovala letos v Davosu, aby ke svým dosavadním třem vítězstvím v turnajích o Spenglerův pohár připojila vítězství nové, v pořadí čtvrté, ale nad ta dosavadní cennější: Vítězství, které bude znamenat definitivní dobytí této populární trofeje. Byla to mužstva Berliner SC, HC Davos a LTC Praha. Pohár tedy poputuje do Prahy. Patnáctý ročník Spenglerova poháru bude zanesen do sportovních análů československých v rubrice kanadského hockeye písmem zvláště význačným.“ (Národní politika, 1. ledna 1938)
V poválečném období zvítězil LTC Praha ve Spenglerově poháru třikrát za sebou v letech 1946-1948, obdobně se to pak v letech 1972-1974 podařilo dalšímu československému mužstvu, Slovanu Bratislava.
Vůbec první putovní trofej Spenglerova poháru a první putovní pohár pro vítěze evropského hokejového šampionátu tak představují jedny z nejvýznamnějších předmětů mapujících historii českého předválečného a zejména meziválečného ledního hokeje. Oba poháry ze sbírek Národního muzea jsou v současné době po restaurování vystaveny v Síni slávy Českého svazu ledního hokeje v pražském komplexu Harfa.
Autorem článku je Jan Lomíček z Oddělení dějin tělesné výchovy a sportu Národního muzea
(EK)
HistorieArcheologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!