Šamanská výbava A. V. Friče

10.02.2016 | Bororové, žijící na pomezí Brazílie a Bolívie, jsou známí svojí oblibou ve zdobení. Pověstní jsou barevnými čelenkami z peří papoušků Ara. Jednu takovou čelenku vlastní i Náprstkovo muzeum. Do jeho sbírek se dostala díky slavnému českému cestovateli a znalci kaktusů A.V. Fričovi.

Alberto Vojtěch Frič si už jako malý chlapec oblíbil kaktusy. Jen co k tomu dostal příležitost, vyrazil do Jižní Ameriky kaktusy zkoumat. Zde jej mimo kaktusů uchvátila i krása přírody a kultura místních obyvatel. Protože byl přátelské povahy a velmi nadaný na jazyky, snadno získal přízeň domorodých obyvatel. Mezi indiány na svých cestách i pobýval, a dokonce se s jednou mladou indiánskou dívkou oženil.

Během svého pobytu u kmene Bororů dostal možnost zúčastnit se místní slavnosti. Protože byl považován za bílého šamana, dostal od indiánů adekvátní šamanské doplňky, mezi kterými nechyběla ani čelenka z barevných per papoušků Ara ararauna nebo náhrdelník z drápů již vyhynulého pásovce.

Většina Fričových sbírek je uložena ve světových muzeích, neboť jeho poznámky z cest, jak botanické, tak etnografické, vyvolaly velký ohlas v celé Evropě. Šamanská výbava je však spolu s dalšími věcmi uložena v depozitáři v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur.

Fotografie. Detail šamanské čelenky. Zdroj: Národní muzeum

gallery


 

Kam dál?

Misionář pod Kilimandžárem

Cestovatelé Paclt a Holub se znepřátelili na smrt

(EK)

Mimoevropské kultury