24.05.2012 | Kdo ví, jak to tenkrát bylo? Jak silný byl ve skutečnosti Bivoj? Na tyto a další otázky se pokouší odpovědět úspěšná výstava Staré pověsti české. Navštívit ji můžete ve Žďáru nad Sázavou.
Soubor legend o nejstarších dějinách Čechů vznikal poměrně dlouho - nejméně v průběhu pěti století. Některé z příběhů byly postupně označeny za lživé, jiné naopak vyzdvihovány jako zaručeně pravdivé a opačně.
Autoři dávných kronik byli v tomto duchu jednou označováni za snílky a fantasty, nebo dokonce lháře, jindy byli zase ceněni jako výborní historici a znalci dobových reálií.
Historici ani dnes nevědí, které z legend se zakládají na pravdě, či jsou dokonce pravdivé úplně celé, nebo naopak zcela vymyšlené. Jisté ale je, že dávné příběhy pomáhaly formovat identitu českého národa, staly se součástí státní ideologie a pronikly i do ceremoniálů korunovace českých králů.
Co si pro návštěvníky mimo jiné připravili tvůrci výstavy?
- poučení o vzniku nejstarších českých pověstí a jejich předávání z generace na generaci v průběhu tisíce let
- seznámení se skutečnými předměty a archeologickými nálezy z 6. - 10. století našeho letopočtu
- hru na Bivoje
- překlady důležitých textů do angličtiny, ale také do hantecu a ostravštiny
- spoustu karikatur a ukázky reklam, které využívají známosti starých českých legend
V Muzeu knihy v zámku ve Žďáru nad Sázavou můžete navštívit i stálou expozici Dějiny knihy a knihtisku od počátků do současnosti. Otevřeno je od května do konce září v době od 9:00 do 17:00 kromě pondělka.
Dnes máme paradoxně daleko více informací o životě našich předků v historické etapě, ve které se mají odehrávat příběhy Starých pověstí českých, než tomu bylo v dobách, které byly bližší období bájného vyprávění starců než současnosti.
Ocenit musíme především archeology a odborníky z dalších historických disciplín, kteří pomohli identifikovat řadu předmětů, které nechyběly v domácnostech starých Slovanů. Díky historikům proto umíme vytvářet vlastní příběhy o naší dávné historii a vyprávět tak zajímavý příběh o počátcích českých dějin.
Výstavu finančně výrazně podpořil Kraj Vysočina, který společně s radnicí města Žďár nad Sázavou usiluje o intenzivní rozvoj turistického ruchu v regionu.
(adr)
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!