A. V. Novák procestoval celý svět. Zastavil ho rok 1948

14.10.2014 | Druhý díl seriálu o zajímavých cestách Archibalda Václava Nováka do dálných zemí. Tentokráte se díky jeho kolorovaným diapozitivům podíváme do Asie, kam se vypravil v letech 1926–1927.


Po stopách zapomenutého cestovatele A. V. Nováka

10.10.2014 | V roce 2011 získalo Národní muzeum darem rozsáhlou fotografickou pozůstalost spisovatele a cestovatele Archibalda Václava Nováka. Díky ní se podařilo lépe zmapovat jeho život a připomenout nesmírnou oblibu, které se mezi čtenáři zejména v prvních desetiletích 20. století těšil. Přečtěte si první část třídílného seriálu o životě a napínavých cestách A. V. Nováka.


Po hrůzách války přinášejí knihy světlo

25.09.2014 | Smějící se voják s kupou knih v náručí a nad ním stojí napsáno: „War service library“ (Válečná knihovnická služba). Tak vypadá knižní značka, která se nachází ve sbírce exlibris Národního muzea. Za drobným grafickým lístkem se skrývá zajímavý příběh, který začal v roce 1917 a přetrvává do současnosti.


Projekt HEUREKA! pomohl žákům s přírodovědnými předměty

18.09.2014 | Národní muzeum spolupracovalo na projektu s názvem HEUREKA! aneb podpora badatelsky orientovaných aktivit žáků ZŠ v přírodovědných předmětech. Projekt byl zaměřen na výuku přírodovědných předmětů (zejména biologie, geologie a příbuzných oborů).


Vyzkoušejte houbové recepty ze začátku 19. století

11.09.2014 | Houbaři se díky příznivému počasí mohou konečně radovat ze slušných úlovků. A co si počít s houbami v kuchyni? Pokud se vám omrzí vaše oblíbené recepty, zkuste sáhnout po těch, které byly populární kolem roku 1817. Nenechte se odradit neobvyklými kombinacemi! Například ryby s houbami, to nemusí být vůbec špatné.


Nelehká obživa flašinetářů a potulných zpěváků

05.09.2014 | Letošní festival Flašinet žije! vrátil do pražských ulic zvuk kolovrátků a na okamžik připomněl doby minulé, kdy byl flašinet na ulici, rynku a návsi jako doma. Jak žili ti, bez nichž by se tato lidová zábava neobešla? Přečtěte si pokračování životního příběhu proslulého pražského flašinetáře Františka Haise.


Rozhovor: Se smrtí se "vyrovnávám" životem

04.09.2014 | Kmotřička smrt nebo motiv z Dvořákovy Rusalky stály u zdroje inspirace výtvarnic a spisovatelek Kamily Skopové a Martiny Špinkové, které pro výstavu Smrt kmotřička vytvořily originální kresby. Obě dámy zpovídala pro portál Muzeum 3000 autorka výstavy Smrt kmotřička, Dagmar Štefancová.


Kterak František Hais k flašinetu přišel

03.09.2014 | Flašinet žije! Tak zněl název festivalu pod patronací Českého muzea hudby, který představil české i zahraniční flašinetáře a jejich produkci v kulisách Starého Města a Malé Strany. Zvuk kolovrátků nesoucí se od schodů Karlova mostu na okamžik připomněl doby minulé, kdy flašinet býval pevnou součástí ulic, rynků a návsí. Jak ale flašinet skutečně žil v době své největší obliby v 19. století?


FOTOGALERIE: Školy v dálných zemích

01.09.2014 | Podívejte se s námi na fotografie školní docházky ve vzdálených zemích, jak ji v minulosti zachytili naši cestovatelé.


FOTOGALERIE: Ohlédnutí za dětskými tábory

27.08.2014 | Léto pomalu končí a poslední "turnusy" se budou vracet z letních táborů. Děti si tábory užívají dnes stejně jako v minulém století. Zavzpomínejte společně s námi.