FOTOGALERIE: Ohlédnutí za dětskými tábory

27.08.2014 | Léto pomalu končí a poslední "turnusy" se budou vracet z letních táborů. Děti si tábory užívají dnes stejně jako v minulém století. Zavzpomínejte společně s námi.

 

Dětské tábory se stávaly zejména od druhé poloviny 50. let výraznou součástí trávní volného času dětí a mládeže. Rodičům ve městech nabízely tábory možnost zaopatřit děti přes prázdniny (a za výhodných finančních podmínek). (foto: Seidl, Národní muzeum)

Děti zejména z měst a průmyslových oblastí odjížděly v polovině 50. let na tábory ve skupinách, které se kryly se základními pionýrskými kolektivy na školách. Tábory se proto začaly označovat jako pionýrské. (foto: Seidl, Národní muzeum)

Výchovný program  táborů se v druhé polovině 50. let ustálil na čtyřech až pěti okruzích: etická, pracovní, estetická a tělesná výchova. (foto: Seidl, Národní muzeum)

Tělesná výchova zaujímala nejméně polovinu veškeré táborové činnosti (foto: Seidl, Národní muzeum)

Tělesnou výchovu na táborech zosobňovaly kromě ranní rozcvičky i kolektivní sportovní hry (foto: Seidl, Národní muzeum)Důraz byl kladen také na plavání (foto: Seidl, Národní muzeum)

Tábory se v mnohém blížily například školám v přírodě, stejně jako ony měly mít i výchovný účel (foto: Seidl, Národní muzeum)

Kromě stanových táborů, které se doporučovaly z důvodů adaptace dětí na provizorní prostředí, se již v 50. letech objevovaly tábory, působící ve zotavovnách, školách nebo turistických chatách (foto: Seidl, Národní muzeum)

V článku byly použity informace z knihy Volný čas v českých zemích 1957-1967. Fotografie pocházejí z letního tábora ve Vojnově Městci (2. polovina 50. let 20. století).

 

KAM DÁL?

 

FOTOGALERIE: Vilu na Krymumanželé Kramářovi milovali

FOTOGALERIE: S čím jste si o prázdninách hrávali vy?

V čem na dovolenou? Inspirujte se u T. G. Masaryka

 

 

(dan)