Pracovník Knihovny Národního muzea zaútočil na Hitlera

13.11.2014 | Jan Kefer, jeden z nejvýznamnějších hermetiků minulého století a také dlouhodobý pracovník Knihovny Národního muzea, se na počátku 2. světové války pokusil o neobvyklý čin. Podle názoru mnoha českých hermetiků se pomocí několika magických intervencí pokusil zastavit Hitlera. Jeho snahy nebyly úspěšné a Jan Kefer byl zanedlouho poté odvlečen německého koncentračního tábora, kde zemřel ve věku pouhých 35 let. Po válce ho prezident Edvard Beneš vyznamenal Československým válečným křížem in memoriam.


Nevíte, co na pekáč? Inspirujte se v roce 1817

13.11.2014 | Připamatovali vlastenci čeští r. 1817, jak nedávno, roku 1776, lid chudý, jako dobytek trávu a byliny požíval, kůru od stromů hryzl a okousával, seménka sbíral rozličná a polykal...


Na vernisáži výstavy Rituály smrti šlehaly plameny

11.11.2014 | Další výstava z cyklu SMRT byla zahájena! Pod názvem Rituály smrti představí nejrůznější podoby rituálů spojené s umíráním. Podívejte se na video z veřejné vernisáže výstavy.


Je čas na oběd, běžte už s tím do Prčic!

04.11.2014 | … a pochod byl na světě. Jak vznikal Pochod Praha – Prčice, zřejmě nejznámější pochod u nás? Není závodem, protože zde nejsou poražení – nejde totiž o čas a roli nehraje ani věk. Důležité jsou chuť, elán a nadšení, které pojí všechny, kteří si pochodem prošli nebo se právě na 50. jubilejní ročník připravují.


Začtěte se i vy do portálu Muzeum 3000!

03.11.2014 | Zpravodajský portál Muzeum 3000 Vám přináší novinky a zajímavosti k aktuálním výstavám a událostem v Národním muzeu. Nabízí také možnost nahlédnout do zákulisí muzejnické profese, seznámit se zajímavými výkumnými, výstavními nebo vzdělávacími projekty, s osudy sbírkových předmětů nebo s objekty Národního muzea.


Propagandistické plakáty rozšíří sbírky Národního muzea

31.10.2014 | Národní muzeum převzalo na začátku tohoto září sbírky soukromého Muzea dělnického hnutí, které má mezi historiky 19. a 20. století dobrý zvuk. V jeho sbírkách se totiž nachází nepřeberné množství unikátních předmětů zachycujících dějiny uplynulých dvou století. Velmi často se jedná o artefakty nebo fotografie, jejichž vypovídající hodnota je pro současné historické bádání naprosto klíčová. Jedním z nich jsou i propagandistické plakáty, mezi nimiž vizuálně vynikají zejména ty z 50. let 20. století. Díky převzetí těchto sbírek bude Národní muzeum vlastnit jednu z největších sbírek plakátů v České republice.


Ukrývají Jirušovy bedny totožnost neznámé ženy?

29.10.2014 | Zpráva o tzv. Jirušových bednách, které ukrývají obsah zahalený tajemstvím, a které lze podle závěti otevřít až v roce 2101, rozpoutala před dvěma lety vášnivé debaty. Dohady sice po čase utichly, ale pracovníci Národního muzea nezaháleli a pokračovali v téměř detektivním pátrání po odkazu Bohuslava Jiruše. Jejich práce přinesla nečekané výsledky. Ukrývá se snad v Jirušových bednách odpověď na otázku, kdo byla neznámá Therese Jančič ze slovinského Mariboru, kterou Jiruš v rámci svého odkazu doživotně finančně zabezpečil, zároveň však o povaze jejich vztahu nezanechal žádnou zmínku?


Pamatujete na Den znárodnění? Proměny 28. října

28.10.2014 | Osmadvacátý říjen je označován v kalendářích červeným písmem coby svátek a den pracovního klidu. Novodobé dějiny české státnosti se začaly psát právě v tento den roku 1918. Jak byl ale svátek po dobu své existence vnímán, oslavován a prožíván? Během 20. století zažila naše země několik režimů a každý z nich s 28. říjnem naložil po svém. Společně s ideologickými změnami se měnily nejen podoby oslav 28. října, ale i to, jak jejich průběh vnímala veřejnost.


A. V. Novák vyprávěl o svých cestách slovem i obrazem

22.10.2014 | V předcházejících dvou dílech seriálu cestovateli A. V. Novákovi jsme si připomněli jeho životní osudy a cesty. V tomto díle se zaměříme na odkaz A. V. Nováka – jeho literární dílo a fotografickou pozůstalost.


Babí léto láká k plachtění

16.10.2014 | Už jste se letos zamotali do jemné pavučinky poletující vzduchem? Napadlo vás někdy jak vzniká a jaký má význam? A jakou techniku vůbec drobní pavoučci při svých letech používají?