Portál eSbírky změnil kabát a přidal i nové funkce

05.02.2015 | Portál eSbírky vznikly v roce 2010 jako projekt Národního muzea. Jeho záměrem je prezentovat ve virtuálním prostředí muzejní a galerijní sbírky z českých muzeí a galerií. Se začátkem nového roku eSbírky změnily kabát a rozšířil se i o nové funkce.

Úvodní strana eSbírek

V době svého vzniku čítaly eSbírky kolem 3.000 předmětů ze čtyř institucí, za čtyři roky se ale prezentace rozrostla na téměř 50.000 předmětů z 37 institucí. Portál v současnosti prezentuje nejen fotografie, ale také zvuky, audio - vizuální nahrávky i 3D skeny. Mezi největší taháky patří například hlava Kelta z Národního muzea, Věstonická venuše z Moravského zemského muzea a z mladších artefaktů pak například kolekce plakátů Alfonse Muchy z Regionálního muzea v Chrudimi.

Virtuální prezentace paměťových institucí není český nápad. Inspirace přišla z Nizozemska, kde vznikla tzv. Europeana (www.europeana.eu), která představuje evropské kulturní dědictví z muzeí, knihoven či archivů.  Její součástí jsou od svého počátku také eSbírky.

 

Popis sbírkového předmětu na webovém portálu eSbírky

Návštěvníci si cestu k sbírkám ve virtuální formě nacházejí čím dál častěji, eSbírky mají průměrnou denní návštěvnost kolem 150 přihlášení. Díky projektu Dotkni se 20. Století se na cestu do muzea ale i za předměty ve virtuálním prostředí vydali žáci druhého stupně základních škol. Ti zde měli v rámci projektu mimo jiné aktivity i možnost vytvářet vlastní virtuální výstavy k libovolným tématům českých dějin 20. století. Sbírky využívají pravidelně nejen žáci, studenti či vědci, ale díky sběrovým kampaním se podařilo oslovit i širokou veřejnost. Realizovány byly sběry fotografií k výstavě Člověk ve fotografii, kdy byli lidé vyzváni ke skenování fotografií z období cca 1850 až 1918. Ty pak byly vystaveny v prostředí eSbírek a zároveň se staly součástí jmenované výstavy. Další sběrová akce pak byla zaměřena na předměty či fotografie se vztahem k sametové revoluci.

 

Fotografie ze sběrové akce Moje monarchie

Během loňského roku se připravovala nová verze eSbírek. Hlavním cílem bylo vytvořit uživatelsky příjemné prostředí s rychlým vyhledáváním konkrétních předmětů. Novým prvkem se stal prostor nazvaný Moje eSbírky. Jeho prostřednictvím může registrovaný uživatel z vystavených předmětů sestavovat vlastní kolekce a s nimi dále pracovat. Například utvoří výběr minerálů, které ho na eSbírkách zaujaly, ty pak lze sdílet na sociálních sítích. Jak je možné vybírat předměty do „Mých eSbírek“? Nejprve je samozřejmě důležité se zaregistrovat a vybrat si přístupové jméno a heslo. Výběr předmětů je možné prostřednictvím hvězdičky s logem „přidat do oblíbených“ umístěné v levém dolním rohu u každého sbírkového předmětu pod licencí creative commons. Jednotlivé předměty je samozřejmě možné sdílet s přáteli na sociálních sítích nebo je komentovat.

Přihlášení se do aplikace

Přidat do oblíběných

Moje předměty

Grafická podoba přináší nové barevné odlišení základního členění sbírkových předmětů podle instituce, místa původu, materiálu, datace a sbírky. V rámci podsbírek lze také nově užívat filtry (členění podle typu sbírky, materiálu, místa původu, datace). A přímo z hlavní stránky eSbírek lze vyhledávat také v partnerském portálu Europeana, kde jsou soustředěny sbírkové předměty z celé Evropy. To umožňuje uživateli na jednom místě vyhledávat či porovnávat předměty předních evropských institucí.

Důležitým prvkem eSbírek nadále zůstávají virtuální výstavy. V systému lze vytvořit kolekci souvisejících předmětů, které jsou prostřednictvím společného tématu, autora nebo výtvarného stylu prezentovány pod jedním názvem. Tímto způsobem budou archivovány realizované, ale i virtuální výstavy, které vznikají z předmětů na eSbírkách.

Virtuální výstavy


Autorem článku je Kateřina Musílková z Národního muzea.

(dan)