Dobrodruh Čeněk Paclt byl posedlý zlatem a diamanty

14.01.2015 | Před více než dvěma sty lety se narodil dobrodruh, který jako první Čech procestoval pět světadílů. Turnovský rodák Čeněk Paclt žil nebezpečně a zemřel tak, jak žil – sám ve svém stanu na břehu africké řeky, kde se pokoušel najít diamanty. Bylo mu 73 let.

Čeněk Paclt na portrétu Jana Vilímka (pro Humoristické listy r. 1880). Volné dílo.

Čeněk Paclt se narodil roku 1813 v Turnově, kde se svýma dvěma bratry vyrůstal v rodině obchodníka s drahými kameny. To snad mohlo předurčit jeho dráhu celoživotního hledače diamantů a zlatokopa. Začal cestovat po Evropě a od roku 1840 pracoval nejprve jako brusič drahých kamenů, později jako obchodník s diamanty, přičemž ani v jednom neměl štěstí.

Cestu za oceán, která měla být východiskem z nouze, strávil na palubě lodi Thomas Benett, která ho dopravila do New Yorku, odkud pak směřoval do New Orleans. Po cestě měl štěstí v neštěstí – na lodi vypukl požár a posádku zachránila americká válečná loď. Paclt na její palubě ihned narukoval k armádě jako dělostřelec a zúčastnil se mimo jiné mexicko-americké války v letech 1846-1848 a tažení proti floridským indiánům Seminolům. Po pěti letech si od armády vysloužil poukaz na pozemek o rozloze 160 akrů a několik stovek dolarů.

Někomu by to snad ke štěstí stačilo, Paclt se ale hnal životem dál.

Ve svých čtyřiceti letech krátce vrátil do rodného města, ale táhlo ho zase na cesty. Na palubě lodi směr New York onemocněl žlutou zimnicí a bylo mu doporučeno změnit klima. Nejprve se vydal do Brazílie, kde se zajímal o diamanty, a posléze do Austrálie, kde tehdy vypukla zlatá horečka. Štěstí mu nepřálo, tak si zajel na chvíli do Kalkaty a zkoušel prorazit tam. Až v Adelaide se na něho konečně usmálo štěstí při nálezu zlata.

Emil Holub a Čeněk Paclt si neporozuměliCestu do Turnova si ve věku padesáti let zopakoval, ale scénář byl stejný – následující rok už byl opět v Austrálii, pak na Novém Zélandě. Jeho zdraví se zhoršilo a musel překonávat zimnici a kurděje, opět se tedy vrátil domů.

Roku 1870 se opět vydal na cesty, tentokrát do Afriky. V té době mu už bylo téměř šedesát let a na "černém kontinentě" se začala psát poslední kapitola jeho života. Do Afriky se vydal hledat – co jiného než diamanty. Moc se mu ale nedařilo. Zažil rozbroje mezi transvaalskými Búry a anglickými zlatokopy. Levhart mu potrhal ruku. Dostal se na území dnešní Botswanny, kde se setkal s německými bratry Teichy. V Kimberley se sešel s českým cestovatelem Emilem Holubem, se kterým si neporozuměli. V roce 1873 byl těžce zraněn při sesuvu kamení a jeho zdraví se znovu zhoršilo.

Podnikal tedy obchodní cesty pro bratry Teichy. Od roku 1875 si přestal psát s přáteli v Čechách a věnoval se pouze hledání diamantů na břehu řeky Vaal v Keiskammě.

Do Turnova už se nikdy nevrátil. V červnu roku 1887 byl digger, cestovatel a zlatokop Čeněk Paclt nalezen mrtvý ve svém stanu v Keiskammě.


V článku byly použity souhrnné informace k osobnímu fondu Čeňka Paclta, které pro Archiv Náprstkova muzea zpracovala Markéta Andělová.

 

 

KAM DÁL?

 

Můj drahý kocourku!

Drahý muži!

A. V. Novák vyprávěl o svých cestách slovem i obrazem

(dan)