Čáp bílý s kroužkem Národního muzea dolétl až do Gambie

13.04.2015 | Byl okroužkován v červnu 2014 jako nevzletné mládě speciálním plastovým kroužkem s nápisem N. Museum Praha CA 155 v Draženově u Domažlic. Spolu s dalšími třemi sourozenci se vylíhl na hnízdě umístěném na funkčním komínu kotelny v areálu Draženovského zemědělského družstva.

Kroužkování čápů na hnízdě v Draženově (zdroj: archiv DESOP Plzeň)

Na komíně zemědělského družstva Draženov hnízdí čápi bílí od roku 2008. Původně si postavili hnízdo na funkčním průduchu komína. Proto ještě tentýž rok členové plzeňské záchranné stanice (DESOP) – spolupracovníci Kroužkovací stanice NM spolu se zemědělci hnízdo přesunuli na umělou hnízdní podložku mimo komín.

Hnízdo v Draženově na umělé podložce (zdroj: archiv DESOP Plzeň)Když kroužkovatel Miloš Paisker vylezl 14. června 2014 na hnízdo v Draženově, aby okroužkoval čtyři cca 3 – 4 týdny stará mláďata, nikdo netušil, že právě jedno z nich doletí až do nejzápadnější části afrického kontinentu.

Minulý týden došla do Kroužkovací stanice zpráva, že čáp bílý, kroužkovaný 14. června 2014 na hnízdě v Draženově byl, bohužel mrtvý, nalezen 25. března letošního roku v africké Gambii u vesnice Marrong.  Byl nalezen 282 dní po okroužkování a urazil cestu dlouhou 4 777 km.

Nález čápa bílého v Gambii je vůbec prvním hlášením našeho ptáka z této země a teprve druhým zaznamenaným nálezem našeho čápa bílého v západní Africe (první pochází z roku 1986 z Ghany). Právě část čápů ze západních Čech letí do zimovišť v západní Africe jihozápadním směrem přes Pyrenejský poloostrov. V posledních letech přibývá ptáků zimujících již ve Španělsku. Proto se západočeští čápi vracejí na hnízdiště i o 2 – 3 týdny dříve než čápi z ostatních částí naší republiky, kteří musí absolvovat mnohem delší cestu. Na zimoviště ve východní a jižní Africe totiž letí přes Balkán, Turecko a Blízký východ a jejich cesta je tak o několik tisíc km delší.

I přesto, že čáp z Draženova urazil obrovskou vzdálenost, zdaleka není naším rekordmanem.

Pokud jde o překonanou vzdálenost, český rekord drží mladý čáp označený na hnízdě v Bílých Poličanech na Trutnovsku 3. července 1995. Tento pták zahynul kuriózní smrtí – v únoru 1996 byl popálen při požáru strniště na zemědělské farmě poblíž Kapského města v Jihoafrické republice, 9 425 km vzdušnou čarou od rodného hnízda. Údaje od ptáků vybavených satelitními vysílači však ukazují, že čápi neletí přímo a skutečná uražená vzdálenost je mnohem delší – cesta na zimoviště a zpět může v případě některých jedinců v součtu měřit i výrazně více než 20 000 km.

Přehled nálezů našich okroužkovaných čápů bílých v jednotlivých afrických zemích (v závorce počet nálezů): Jihoafrická republika (57), Zimbabwe (18), Keňa (11), Egypt (9), Súdán (7), Etiopie (5), Tanzanie (3), Čad (3), Libye (2), po jednom nálezu v těchto zemích: Gambie, Malawi, Zambie, Středoafrická republika, Uganda, Ghana, Botswana, Maroko, Tunisko, Sýrie.

Označení čápa CA 155 nalezeného letos 25. března v Gambii (zdroj: archiv DESOP Plzeň)

Autorem článku je ornitolog Jaroslav Cepák z Kroužkovací stanice Národního muzea.

(dan)