18.06.2015 | 18. 6. 2015 | Umělecké knihařství Lubomíra a Miroslavy Krupkových má více než pětatřicetiletou tradici. V ateliéru Krupka se knihy vyrábějí ručně a ke slovu tu přichází prastaré řemeslné techniky, jako je čerpání papíru, knihtisk a knihvazačství. Lubomír Krupka ukazuje na příkladu volné vazby knihy Zemětřesení od Heinricha von Kleista jednotlivé řemeslné postupy, které zde představíme v novém seriálu.
Od manželů Krupkových získala Knihovna Národního muzea v roce 2008 darem cennou sbírku polygrafických strojů (písmenový sázecí stroje Monotype, řádkové sázecí stroje Ludlow), kolovou řezačku, tisková písma včetně písmovky, knižní a obrazovou dokumentaci k polygrafickým strojům. Dnes je tento dar uložen v tzv. studijním depozitáři polygrafických strojů v Ústředním depozitáři Národního muzea v Terezíně a po domluvě je přístupný vážným zájemcům o dějiny polygrafie.
Dnešní díl seriálu pojedbnává o čerpání papíru. Pro čerpání papíru v Ateliéru Krupka používají starých zásob ze zaniklých papírenských podniků, které mají jako vstupní materiál dobré vlastnosti. Nejprve se starý papír v určitém poměru s vodou nahrubo rozvlákní. Krupkovi na to používají ručně zkostruovaný mixér. Další rozvláknění na jemnější směs následuje na stroji Holender, kdy se do směsi přidává další voda. Nakonec se do přidá klížidlo a směs se důkladně promíchá, u Krupků opět vlastnoručně vyrobenou násadou na ruční vrtačku. Tak je papírová hmota ve velké laminátové vaně připravená k čerpání - síto mají Krupkovi označeno vlastní značkou. V dalším díle seriálu se dozvíte, jak je ruční papír čerpá, suší, barví a kalandruje tak, aby byl připravený k dalšímu použití.
(EK)
Archeologie Historie Hudba Lidová kultura Mimoevropské kultury Osobnosti Přírodní vědy Rekonstrukce Restaurování Rukopisy a tisky Umění Vánoce Výstavy
Muzeum 3000, zpravodajský portál Národního muzea, odhaluje jedinečná tajemství. Více se dozvíte zde!