Pavouci v lidských obydlích – 2. díl

09.02.2017 | Druhý díl seriálu o pavoucích, kteří doprovázejí naše obydlí, je věnovaný poměrně nenápadnému druhu. Pokud ale máte v okolí skály nebo velké hromady kamení, můžete se s ním potkat. Porozhlédněte se v noci po stropě a po stěnách – objevíte ho?

Pár zápředek domácích (Liocranum rupicola) – samec vpravo, samice vlevo. Foto: Petr Dolejš

Zápředka domácí (Liocranum rupicola)

Jak ji poznáme?

Zápředky (čeleď Liocranidae) jsou nenápadní pavouci žijící obvykle ve spadaném listí či pod kameny. Jejich hlavohruď a zadeček mají vyrovnané proporce a zbarvení je většinou hnědé, s více nebo méně zřetelnými podélnými proužky na hlavohrudi.

S většinou z deseti u nás žijících druhů se prakticky nesetkáme. Jedinou výjimkou je právě zápředka domácí, případně kokony (pouzdra s vajíčky) zápředky zvonečkové (Agroeca brunnea), na které můžeme narazit v přírodě.

Zápředka domácí je v těle 5–9 mm dlouhý, relativně štíhlý a nepatrně zploštělý pavouk. Celkové zbarvení je hnědé, se dvěma tmavými pruhy na hlavohrudi a velmi nápadnou a charakteristickou kresbou na zadečku. Pokud si kresbu zapamatujete, pak zápředku domácí vždy poznáte.

Kde žije?

Portrét samice zápředky domácí (Liocranum rupicola). Foto: Petr Dolejš

V přírodě se zápředka domácí vyskytuje na skalách a v sutích, případně se může ukrývat pod kůrou.

Je to hemisynantrop – to znamená, že primárně žije v přírodě, a k člověku se nastěhuje jen za určitých okolností. Nejčastěji se s ní můžeme setkat ve venkovských staveních poblíž skal. Nic totiž nepřipomíná skály více než stěny budov!

Jedná se o noční druh, začíná aktivovat mezi devátou a desátou hodinou večer. Od té doby je možno na stěnách (hlavně vytápěných místností) zastihnout jak dospělé samice i samce, tak i mláďata.

Samice jsou o trošku větší, samci štíhlejší. V lidských obydlích se rozmnožují od dubna do prázdnin. Protože ale zápředka domácí žije skrytě, přes den se ukrývá v různých štěrbinách, ví se o její biologii jen málo.

Co umí?

Zápředka domácí je lovec nepoužívající sítě, kořist pronásleduje. Nemá moc dobře vyvinutý zrak, a tak se bezhlavě vrhá na vše, co se pohybuje.

Mládě zápředky domácí (Liocranum rupicola) při lovu na stěně v obytné místnosti. Foto: Petr Dolejš

Pozoroval jsem ji, jak útočila na větrem unášený shluk březových semínek. Nejlépe ale své lovecké dovednosti ukáže, když ji opatrně vhodíte do kelímku (třeba od hořčice) a přidáte k ní rybenku (samozřejmě adekvátní velikosti)… Zápas zápředky s rybenkou si může zadat i s býčími zápasy! Jakmile zápředka rybenku zdolá, doporučuji ji v kelímku nechat přes noc, protože zápředka je velice lekavá a při manipulaci by kořist okamžitě pustila a už se k ní nevrátila.

Pokud ji uvidíte, jak leze po zdi, můžete se ji pokusit nakrmit – například tak, že před ní budete opatrně kývat třeba i čerstvě usmrceným komárem (drženým v pinzetě za nohu). To potom doslova „zobe z ruky.“ Bát se jí nemusíte, všechny zápředky jsou zcela neškodné, neschopné prokousnout lidskou kůži.

Autorem textu je Petr Dolejš ze zoologického oddělení Přírodovědeckého muzea Národního muzea.


Kam dál?

Pavouci v lidských obydlích – 1. díl

Pavouci od spřádání sítí neupouští, říká odborník

(EK)

Přírodní vědy