Pavouci v lidských obydlích – 10. díl

20.10.2017 | Podzim je období, kdy pavouci hledají úkryty, ve kterých by mohli bezpečně přečkat zimu. Pavouky, kteří žijí volně v přírodě, ale za své „zimní sídlo“ si vybírají naše domovy, označujeme jako hemisynantropní. Jedním ze zástupců této skupiny je šestiočka ryšavá.

Pavouci v lidských obydlích – 9. díl

25.09.2017 | Noční duch – tak by se dal nazvat pavouk představený v devátém dílu seriálu o synantropních pavoucích. Skálovka domácí je tmavý pavouk, který vychází na lov v noci. Díky jeho rychlému běhu se nám před očima většinou jen mihne. Kde je ale schovaný přes den?

Pavouci v lidských obydlích – 8. díl

22.08.2017 | Dnešní díl představuje pavouka, který bezkonkurenčně vede v počtu dotazů a proseb o určení. Na přelomu léta a podzimu se s ním někdy setkal snad každý. Tím, že je poměrně velký, si snadno všimneme jeho dlouhých chlupatých nohou. Když se z nenadání takové velké tmavé zvíře rozeběhne, snadno nás tím vyleká.

Pozoruhodné arboretum Kroužkovací stanice Národního muzea

15.08.2017 | Čtvrť rodinných domků v pražské Hostivaři ve svém středu ukrývá neobvyklé místo – arboretum Kroužkovací stanice Národního muzea. Hektarový areál plný zeleně je zajímavý nejen rostlinami, které se v něm nachází, ale také tím, že poskytuje útočiště mnoha živočišným druhům. Podívejte se v našem videu do míst, kam se běžný návštěvník nepodívá.

Jak vznikaly modely pro výstavu Světlo a život?

14.08.2017 | V Nové budově Národního muzea můžete zhlédnout originální přírodovědnou výstavu „Světlo a život“, která ukazuje jak světlo, či jeho nedostatek působí na různé organismy. Pro tuto výstavu vzniklo i několik velkých modelů. Podívejte se s námi, jak tyto modely vznikaly.

Vzácná nádoba ukrývala popel bojovníka

11.08.2017 | Bronzové vědro z bohatého hrobu na pohřebišti Dobřichov-Pičhora na Kolínsku patří k výrazným souborům ve sbírce Národního Muzea. Hrob číslo V., z něhož pochází tato nádoba, je výjimečný v mnoha ohledech. Podívejte se na naše video.

VIDEO: Nahlédněte do zákulisí příprav výstavy Světlo a život

27.07.2017 | Podívejte se na video z příprav nové přírodovědné výstavy.

Pavouci v lidských obydlích – 7. díl

18.07.2017 | Léto je obdobím cestování, ovšem necestujeme jen my k moři, ale i mnoho cizinců zavítá do naší vlasti. Prohlížejí si historická centra našich měst a co nevidí? Fasády domů znečistěné špinavými skvrnami. Jen málokdo ví, že viníkem je malý pavouk.

Pavouci v lidských obydlích – 6. díl

12.06.2017 | Po skalách a stěnách lidských stavení i za ostrého slunečního svitu poskakují drobní pavoučci. Jsou to skákavky. Jakmile na ně ale dopadne sebemenší stín blížícího se nebezpečí, bleskově se schovají v nejbližší štěrbině. Jen jedna skákavka je odvážnější a zvědavě nakukuje i do našich příbytků.

Lidové podmalby na skle, rozvinutá tvorba Vincenze Jankeho

06.06.2017 | Podmalby na skle užívané ve venkovském prostředí tvoří specifickou oblast tradiční kultury. Svou prostotou a mnohdy svérázným zpracováním nám přibližují lidové vnímání světa. Charakteristická je pro ně bohatost regionálních vyjádření i různá úroveň propracovanosti děl. Mezi významné tvůrce lidových podmaleb patří Vincenz Janke ze severních Čech, na jehož rozvinutou tvorbu chceme upozornit.