Revize sochy Jana Žižky na Vítkově

23.09.2016 | Před pěti lety byla restaurována socha Jana Žižky z Trocnova stojící před Národním památníkem na Vítkově. Podle stanoveného plánu proběhla po uplynulých pěti letech kontrola stavu sochy. Ve videu ukážeme, jak revize probíhala.

Když ptáčka lapají... aneb jak probíhá kroužkovací akce

20.09.2016 | Jednou z důležitých činností Kroužkovací stanice Národního muzea je i odchyt a kroužkování ptáků. Získaná data jsou neocenitelným zdrojem informací nejen o migračních trasách ptactva.

Stopy po střelbě z roku 1968 rekonstrukce nezahladí

19.08.2016 | V neděli 21. srpna 2016 uplyne 48 let od srpnové okupace vojsky Varšavské smlouvy. Tehdy způsobili sovětští vojáci ostřelováním Historické budovy Národního muzea četné škody.

Jaká tajemství ukrývají staré knihy?

17.08.2016 | Projekt „PROVENIO: Metodika výzkumu knižních proveniencí“, který byl podpořen z prostředků programu NAKI Ministerstva kultury ČR, probíhal v letech 2012-2015. Odborníci z Knihovny Národního muzea v jeho rámci prozkoumali zapomenuté osudy knih a jejich původních majitelů.

Pravěké korálky a jejich nesmrtelná krása

28.07.2016 | Korálky patří mezi nejstarší šperky vůbec. V průběhu věků se vyráběly z různých materiálů, měly různou velikost, tvar, nebo barvu. V tomto videu představíme skleněné korálky starší doby železné, které jsou typické svoji výraznou žlutou barvou a modro-bílými očky.

VIDEO: Fasáda muzea se mění k nepoznání

15.07.2016 | Čištění fasády Historické budovy Národního muzea je v plném proudu. I když to zatím kolemjdoucí přes lešení a ochrannou plachtu nevidí, získává opět svou původní barvu.

Deinstalace soch čtyř živlů z balustrády muzea

13.07.2016 | Dnes od proběhla deinstalace čtyř soch z balustrády Historické budovy Národního muzea. Sledujte vše s námi v přímém přenosu!

Prohlédněte si skicu k vzácnému obrazu Husitské kázání

08.07.2016 | Mezi nejvzácnější malířská díla, která uchovávají depozitáře Národního muzea, náleží skica k proslulému obrazu Husitské kázání od Karla Friedricha Lessinga.

Jak tkát na karetkách?

30.06.2016 | Tkaní na karetkových destičkách – karetkách – patří k velmi starým řemeslným technikám. Dnes jsme na základě Textilního workshopu, který proběhl pod vedením Viktorie Čisťakové a Lucie Broncové z Národního muzea, připravili video, ve kterém tento starodávný způsob tkaní představíme.

Plakáty letních olympijských her

24.06.2016 | Archiv tělesné výchovy a sportu Národního muzea uchovává jednu z největších sbírek sportovních a tělovýchovných plakátů na světě. V současné době dosahuje počet těchto plakátů 9600 kusů. Některé z nich můžete vidět na právě probíhající výstavě Olympijský plakát v Národním památníku na Vítkově.