Jaká tajemství ukrývají staré knihy?

17.08.2016 | Projekt „PROVENIO: Metodika výzkumu knižních proveniencí“, který byl podpořen z prostředků programu NAKI Ministerstva kultury ČR, probíhal v letech 2012-2015. Odborníci z Knihovny Národního muzea v jeho rámci prozkoumali zapomenuté osudy knih a jejich původních majitelů.

V tomto videu přinášíme ukázky těch nejzajímavějších knih, které byly v rámci projektu PROVENIO zkoumány. Knihy pocházejí z Knihovny Národního muzea (Nostické knihovny a muzejních knižních fondů).

Vlastnické záznamy v knihách, grafická exlibris, různé přípisky, dedikace nebo poznámky – to všechno vypovídá o rozličných příbězích a osudech jak jednotlivých knih, tak celých knihoven. I pár slov prozradí mnoho o bývalém majiteli knih, o jeho osobnosti, zájmech, nebo třeba smyslu pro humor.

Fotografie. Pohled do Nostické knihovny. Zdroj: Národní muzeum

VIDEO: Tisky ze 16. století odhalují svá tajemství