Revize sochy Jana Žižky na Vítkově

23.09.2016 | Před pěti lety byla restaurována socha Jana Žižky z Trocnova stojící před Národním památníkem na Vítkově. Podle stanoveného plánu proběhla po uplynulých pěti letech kontrola stavu sochy. Ve videu ukážeme, jak revize probíhala.

Socha Jana Žižky patří mezi největší jezdecké sochy na světě. Díky své poloze na vrcholu kopce Vítkov je toto monumentální dílo vidět z téměř celé Prahy. Umístění sochy nebylo náhodné. Na tomto místě se totiž 14. července 1420 odehrála bitva mezi křižáckým a husitským vojskem.

Už v roce 1882 byl založen Spolek pro zbudování Žižkova pomníku na Žižkově. Proto s monumentální sochou bylo počítán již při stavbě vítkovského památníku. Místo na kterém byla socha plánovaná bylo zpevněno betonovými pilony, které jsou protaženy až ke skále pod samotným památníkem.

Práce na soše samotné byla svěřena sochaři Bohumilovi Kafkovi, který si pro své dílo nechal vystavět nový prostorný ateliér ve Střešovicích. Každý detail na soše se snažil pojmout co nejvíce realisticky, od dobových doplňků které konzultoval s historiky, až přesné zobrazení koňského těla, kdy mu modelem stál plemenný hřebec slezského norika Albin Theseus.

Model sochy Kafka dokončil v roce 1941, ale na samotnou realizaci sochy musel počkat až po skončení války. V roce 1950 k 530. výročí bitvy na Vítkově konečně socha zaujala své nynější místo.

Mezi léty 2009 a 2011 proběhly velmi rozsáhlé restaurátorské práce na soše pod vedením firmy Houska & Douda, s.r.o. a letos, 5 let po dokončení prací byla socha znovu otevřena a kontrolována. Kontrola proběhla hladce a na soše nebyly nalezeny žádné závady ani koroze.

Fotografie. Při revizi navštívili restaurátoři sochu i uvnitř. Zdroj: Národní muzeum

Prohlédněte si skicu k vzácnému obrazu Husitské kázání

VIDEO: Top předměty - Jenský kodex

Restaurování