Jak tkát na karetkách?

30.06.2016 | Tkaní na karetkových destičkách – karetkách – patří k velmi starým řemeslným technikám. Dnes jsme na základě Textilního workshopu, který proběhl pod vedením Viktorie Čisťakové a Lucie Broncové z Národního muzea, připravili video, ve kterém tento starodávný způsob tkaní představíme.

Jedny z nejstarších nálezů karetkových destiček pocházejí již z mladší doby bronzové. Nesmíme opomenout ani nálezy ze starší doby železné pocházející ze solných dolů v rakouském Hallstattu, odkud pochází jeden z největších souborů pravěkých textilií.

Také v raném středověku se tato technika těšila velké oblibě, jak nám dokazují nálezy ze severských lokalit. Z okolí významné raně středověké lokality Birka pochází poměrně rozsáhlý soubor textilních fragmentů, mezi kterými se nacházejí i karetkované pásy, často vyrobené brokátovou technikou za použití zlatých a stříbrných nití.

Pokud si budeme chtít doma takový ozdobný pásek utkat, budeme potřebovat několik věcí:

Fotografie. Ukázka dřevěných karetek. Zdroj: Národní muzeum1) Karetkové destičky: V obchodech s replikami historických předmětů, nebo na internetu se dají sehnat dřevěné nebo kostěné destičky. Nejlevnější varinatou ovšem je vyrobit si karetky ze silného papíru. Pokud si chceme karetky vyrobit z tenkého dřeva, nesmíme zapomenout obrousit všechny hrany, aby se nám o ně netrhala příze.

2) Přízi: V minulosti byly karetkované pásy vyráběné z vlny nebo hedvábí. Pro začátečníka je ale vždy lepší vyzkoušet si tuto techniku nejprve na jednodušším materiálu, kterým je umělá příze nebo třeba bavlnky.

3) Pásek: Osnovní nitě musí být nataženy mezi dvěma body. Existují různé druhy stavů a stávků, na kterých se dají karetkované pásy vyrábět, nejsnazším způsobem však je přivázat si začátek karetky k pevnému místu (například noze stolu) a druhý konec si uvázat k pásku tak, aby byla osnova neustále napnutá. Pásek se hodí i v případě dlouhých osnovní nití, které si zprvu můžeme uvázat kolem pasu, ale na konci tkaní budeme pásek opět potřebovat.

4) Člunek: Útkovou nití fixujeme po každém otočení karetek zakroucené osnovní nitě. Aby se nám nit necuchala a šla snadno protáhnout prošlupem, je nejlepší ji namotat na člunek. Pokud člunek nemáme, nevadí. Ačkoli to není tak pohodlné, vystačíme si s plochým klubíčkem.

5) Nůžky: Nůžky se nám budou hodit jak při přípravě nití, tak i při jakémkoli párání nebo konečné úpravě pásu.

Pak už jenom zbývá rozmyslet si vzor. V našem videu jsme vybrali jeden z nejzákladnějších:

Obrázek. Vzor užitý ve videu. Zdroj: Národní muzeum


ABCD označuje otvory na karetce, čísla určují počet karetek a S nebo Z značí způsob navlečení.

Během 4 otočení karetky jedním směrem vznikne celý vzor ve tvaru písmene V. Pokud otočíme 4x k sobě a následně 4x od sebe vznikne vzor kosočtverce, nebo X.



Samotný postup je vysvětlený výše v našem videu. Další vzory se dají dohledat na internetu, musíme však vždy počítat s tím, že v nich mohou být chyby, nebo že jsou navržené pro tkaní v opačném směru. Pokud některý vzor nevychází, nesmíme se vzdát a vyzkoušet opačné navlečení, nebo překontrolovat navlečení nití.

Hodně štěstí při tkaní.

Fotografie. Ukázka tkaní v pravěkém oděvu z doby římské. Zdroj: Národní muzeum


 

Kam dál?

VIDEO: Knížecí hrob z Řepova

Doba vikinská na Faerských ostrovech

Nejstarší zdobená keramika ze sbírek Národního muzea

(EK)

Archeologie